Protirodinná politika ministryně Marksové

Svět podle Marksové

Protirodinná politika ministryně Marksové
FOTO Foto:

Archiv

Pravý břeh

Matyáš Zrno

Aktivistky, které se dosud vyžívaly v pořádání seminářů o tom, jak je film Jak vytrhnout velrybě stoličku sexistický, se občas dostanou do pozic, kde opravdu ovlivňují naše životy. To je pak vždycky potíž. Jednou z těch, kterým se to podařilo, je bývalá ředitelka Gender studies Michaela Marksová-Tominová, která se stala ministryní práce a sociálních věcí. A díky tomu, že to po ní nikdo nechtěl vzít, přežila i poslední výměny ve vládě.

Rodina je okovem patriarchátu

Nyní připravila koncepci rodinné politiky. Tedy rodinné… Spíše protirodinné. Nesmíme zapomínat, že rodina je okovem patriarchátu, a tak je potřeba s ní trochu zamávat. Třeba tím, že ji rozředíme. V pojetí paní ministryně je nyní rodina doslova cokoliv. Dokonce i jednotlivec. A pak samozřejmě jakákoliv skupina jakýchkoliv osob jakéhokoliv pohlaví. Chybí snad už jen pejsek. Anebo kočička.

Klíčovým principem rodiny má být „svoboda volby“, blaho dítěte je až další v pořadí. Poprvé se tu dozvídáme, že existuje něco jako „právo na dítě“ – každý, kdo dítě chce mít, ho prostě mít bude. Takže už to nebude tak, že asistovaná reprodukce je tu pro nešťastný pár, který má zdravotní problém. Když se rozhodne padesátiletá žena, dva (nebo tři) homosexuálové či osamocený starší muž, reprodukční klinika tu (za peníze ze zdravotního pojištění) bude vždy k dispozici.

Ženy do výroby!

Co dále? Místo odečtů z daní, které podporovaly ty pracovité, zavádí plošné dávky pro všechny. A protože stát má mít vše pod palcem, vadí i chůvy a neformální hlídání dětí, protože ty mají být přece hezky v jeslích a ve školkách pod dozorem. A navíc státu unikají (jistě ohromné) příjmy z daní a sociálního pojištění.

A protože cílem jsou ženy v zaměstnání a děti v jeslích, je nutno ženy nějak motivovat – a to tím, že se zruší sleva na manželku. V koncepci tomu říkají, že „současný systém odrazuje méně vydělávajícího partnera od výdělečné činnosti“. Přeloženo do lidštiny to znamená, že matky by neměly dostávat moc velkou podporu a měly by šupem mazat do práce. Místo toho dostanete vyšší porodné a státem garantovaný spotřební úvěr do výše 300 000 Kč.

V koncepci najdeme také návrh na hormonální antikoncepci pro ženy zdarma (tedy zdarma… on to zaplatí daňový poplatník). A rázem budou mít všechny holky od patnácti „hormonálku“ hrazenou pojištěním. Zbývá jen doufat, že to paní ministryně nedělá proto, aby zbytek života strávila na Bahamách za peníze farmaceutických firem. Ale ona to snad opravdu dělá z přesvědčení.

Všechny Newslettery ve formátu PDF najdete zde na webu Pravého břehu.