Putin na summitu v Pekingu nadbíhá Číně
Summit v Pekingu
V Pekingu probíhá summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Mezi důležitá témata dvoudenního jednání bude patřit mezinárodní obchod a geopolitické konflikty. Schůzky se zúčastní americký prezident Barack Obama i jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Bilaterální rozhovor těchto dvou státníků se neočekává, na začátku programu nicméně oba proslovy své projevy.
Vladimir Putin v tom svém označil Čínu za klíčového partnera Ruska, píše Russia Today. Dále se snažil zklidnit obavy nad poklesem hodnoty rublu a vyjádřil naději, že spekulace rublu brzy skončí. ,,Naše finanční orgány přijímají nezbytná opatření. Nemáme v plánu zavádět kapitálové kontroly ani další nouzové kroky,“ prohlásil prezident.
Ruský rubl je pod tlakem, protože klesající ceny ropy na světových trzích a západní sankce uvalené na Moskvu kvůli Ukrajině zasáhly ruský vývoz a příliv investic do země. Minulý týden se rubl opět prudce propadl. Dnes k americkému dolaru přidával zhruba 1,9 procenta a k euru 1,7 procenta. Během letošního roku přišel rubl vůči dolaru o téměř 30 % své hodnoty.
To prezident Obama zdůraznil, že USA budou v souvislosti se situací v Hongkongu i nadále upozorňovat na nutnost dodržování lidských práv. Prioritou USA je zabránit vzniku násilí. Obama se také vyjádřil k víkendovému propuštění dvou amerických vězňů v KLDR. Řekl, že USA při vyjednávání o osvobození Američanů nemluvily s Pchjongjangem o kontroverzním severokorejském jaderném programu ani o žádných dalších významných tématech.
Průlomové setkání Číny a Japonska
Přelomové bylo rovněž setkání japonského premiéra Šinzó Abea s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šlo o první čínsko-japonskou vrcholnou schůzku od prosince 2011. Japonský státník ji označil za první krok ke zlepšení vzájemných vztahů a vyjádřil naději, že se podaří "návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech". Podle agentury Reuters je schůzka průlomem, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik vyvolanou územními a historickými spory.
Již v neděli také proběhlo setkání čínského prezidenta s Putinem. Oba státníci se společně zúčastnili podpisu rámcové smlouvy o dalších dodávkách zemního plynu z Ruska do Číny. Na okraji summitu dále Japonsko navrhlo výstavbu podmořského plynovodu, který by tuto zemi propojil s Ruskem. Šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller dodal, že Gazprom tento návrh studuje.
Členské země APEC by rády podpořily vzájemnou výměnu zboží a služeb omezením obchodních bariér, jednání však komplikuje rivalita mezi Spojenými státy a Čínou. USA pracují s dalšími 11 zeměmi na vzniku zóny volného obchodu s názvem Transpacifické partnerství (TPP), jež nezahrnuje Čínu. Peking zase prosazuje vznik Zóny volného obchodu Asie a Tichomoří (FTAAP) tvořené všemi 21 členy APEC.
Členské země APEC reprezentují 47 procent světového obchodu. Na celkovém výkonu světové ekonomiky se podílejí 57 %.