Islamisté zaminovali historickou Palmýru

Příprava na vládní ofenzívu?

Islamisté zaminovali historickou PalmýruNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaminovali ve středosyrském historickém městě Palmýra oblast, kde se nacházejí nejcennější antické památky. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z exilu. Podle ní zatím není jasné, zda se radikálové chystají památky zničit, nebo zda se připravují na případnou ofenzivu vládních sil. 

„Zaminovali to včera (v sobotu). Bomby umístili i kolem římského amfiteátru, pravý důvod zatím neznáme,“ řekl agentuře Reuters šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Vedoucí syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím potvrdil, že informace o umístění bomb jsou nejspíš autentické. „Město je nyní rukojmím v jejich rukou, situace je nebezpečná,“ dodal na adresu IS. 

Bojovníci IS dobyli padesátitisícové město Palmýra v květnu. Od té doby se hovoří o tom, že památky, díky nimž bylo město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, jsou v ohrožení. 

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. 

Obavy o památky souvisejí s nedávným ničením soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných předmětů jsou islamisté ochotni ušetřit, což se ale provázeno podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu. 

Čtěte také: Památku UNESCO bombardovala syrská armáda. A všichni se báli IS

Islámský stát vstoupil do slavného města UNESCO. Zavraždil 9 dětí

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články