Na výměně peněz tratí Češi zbytečně tisíce korun, firmy až miliony
O přechodu na euro se v Česku diskutuje už spoustu let, na brzkou změnu to ale stále příliš nevypadá. Součástí života malé exportní země uprostřed eurozóny tak je, že musíme peníze směňovat. Na peněženky lidí a hospodaření firem přitom výměna peněz dopadá mnohem víc, než si většinou uvědomujeme. Podle finančních analytiků se na směně korun za valuty dají ušetřit ročně statisíce i miliony korun.
Základem je kurz, v němž banka peníze vyměňuje. Značné rozdíly jsou vidět už při prvním pohledu na kurzovní lístek. Například lístek jedné z našich největších bank nabízel k 9. květnu kurz eur deviza prodej za 27,470, kurz nejmladší české banky-Banky CREDITAS byl 26,917. To už je dvouprocentní rozdíl. Při směně deseti tisíc korun na dovolenou je úspora zhruba dvě stě korun. Při objednávce materiálu za deset milionů korun už je rozdíl dvě stě tisíc. „Lidé teď řeší, jestli koruna posílí o jedno až dvě procenta vůči euru ročně, ale přitom běžně platí své bance 2-5 % navíc při každé směně nebo platbě v zahraničí,“ upozorňuje ředitel úseku finančních trhů Banky CREDITAS Radim Synek a dodává: „S námi nemusejí lidé řešit, co udělá ČNB a koruna, ale ušetří rovnou 40–50 haléřů na euru, jako by koruna už posílila.“
Pozor na poplatky za výběry v cizině!
A to je řeč jen o eurech. Jakmile zaplatíte nebo vyberete z bankomatu jinou měnu, třeba americký dolar nebo například chorvatskou kunu, standardně se nejprve přepočítává na dolar nebo euro (kurzem VISA nebo MasterCard) a poté vlastním kurzem, přičemž za převalutování můžete u některých bank zaplatit až 5 % z objemu transakce.
A prodělat můžete nejen na kurzu. Některé banky si účtují vysoké poplatky za výběr z bankomatu v cizině a výjimkou nejsou ani procenta z vybrané částky, které jim musíte zaplatit. Banka CREDITAS to má jinak. Za výběr z bankomatu v zahraničí zaplatíte jen 30 korun, což znamená pouze přeúčtování nákladů třetích stran.
Ačkoliv například u úrokových sazeb na spořicím účtu jsou Češi citliví na změny v řádu desetin procent a podobně si hlídají i drobné poplatky, u větších částek za méně výhodnou směnu si rozdíly až tolik neuvědomují. A to je chyba. Češi platí v eurech či dolarech stále častěji. Ať už jde o platby v zahraničí, výběry z bankomatů nebo třeba objednávky ze zahraničních e-shopů. Tady všude se kurzový rozdíl projeví. „Když se pak kromě kurzu podíváte i na položky jako je výběr ze zahraničního bankomatu nebo přijaté a odchozí platby v cizí měně a srovnáte si nabídky na trhu, zjistíte, že můžete ušetřit opravdu významně,“ říká Radim Synek z Banky CREDITAS.
Ušetřete na kurzovém rozdílu
Jestli je kurz důležitý pro fyzické osoby, platí to dvojnásob pro firmy, u nichž hraje každé procento marže velkou roli. Pro ty, které obchodují v cizích měnách ve větších objemech, nabízí Banka CREDITAS také individuální kurz, který je ještě lepší než ten v kurzovním lístku. Pro klienta je to přitom velmi jednoduché: stačí uzavřít rámcovou smlouvu, která je bezplatná a nezávazná. Dokonce není třeba mít u CREDITAS otevřený účet a měnit tak svou hlavní banku. Klient se dostane k nabídce speciálních kurzů, jež může, ale nemusí, využít. Pak už dává bankovnímu dealingu pokyny po telefonu. Zavolá, oznámí objem transakce a měnu a okamžitě zná kurz. Pokud se mu kurz líbí, v okamžiku, kdy dostane banka peníze na účet, provede vypořádání okamžitě na účet v Bance CREDITAS nebo nejpozději do dvou hodin na účet ve většině místních bank. Klient se může také rozhodnout, že chce transakci udělat k určitému datu a hodině. Nebo dá pokyn, aby se transakce realizovala, až bude na trhu kurz, který on určí, například euro za 26,50 Kč a banka sleduje trh za něj.
O kurzu se tedy rozhodně vyplatí přemýšlet i lidem, kteří jedou jednou za čas na dovolenou nebo nárazově zaplatí v zahraničním e-shopu. U těch, kdo cestují častěji, už se mohou rozdíly pohybovat v tisícovkách korun za rok. A u firem se snadno vyšplhají až na stovky tisíc nebo i miliony.