Advokátka Samková urazila islám. Turecký velvyslanec opustil sál

KONFERENCE O ISLÁMU

Advokátka Samková urazila islám. Turecký velvyslanec opustil sálAKTUALIZOVÁNO
Klára Samková na ilustrační fotografii Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Advokátka Klára Veselá Samková ve středu v Poslanecké sněmovně urazila tureckého velvyslance svými slovy o islámu. Na sněmovním semináři nazvaném Máme se bát islámu?, který se zabýval právě muslimy, přirovnala islám ke komunismu a nacismu a jeho podstata by podle ní měla být označena za zločinnou. Po těchto slovech se zvedlo a odešlo několik zástupců ambasád i poslanců, mezi nimi i pozvaný turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali. Podle Samkové nebyli ochotní poslouchat kritiku.

„Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovován s odporem. Oficiálně má muslim podle českého zákona jednu manželku, v mešitě má však další, které nemají žádné právo a postavení,“ nenechala se zastavit a pokračovala Samková ve svém vyjádření.

Svůj názor Samková zopakovala i po skončení semináře. „Je to ideologie totalitní, protilidská, proticivilizační, protievoluční, stejného charakteru, jako je nacismus, fašismus a komunismus,“ zopakovala Samková, podle které islám jako totalitní ideologie zneužívá právní ochrany euroamerického právního systému, který je založený mimo jiné na svobodě vyznání.

To, že někteří velvyslanci opustili během jejího projevu sál, vnímá jako neunesení kritiky. „Můj projev byl určen právě jim a vyzývala jsem je, abychom přemýšleli o tom, jakým způsobem máme spolu žít. Oni nebyli ochotní zůstat v sále ani do té doby, než jsem se k tomuto propracovala. Jestliže někdo není ochoten poslouchat kritiku na svou vlastní ideologii, kterou zastává, tak já si myslím, že s tím máme všichni, kdo jsme žili za komunismu, dobré zkušenosti,“ uvedla Samková.

Odchodu velvyslanců ze semináře nerozumí ani jeho pořadatel poslanec Zdeněk Soukup (ANO). „Takové je jejich právo, nicméně právo lidí, které jsme sem pozvali, je demokraticky se vyjádřit. Já nemusí souhlasit s formou, jakou to bylo řečeno, ovšem nemyslím si, že by to bylo zas tak vyhrocené,“ uvedl Soukup, podle kterého mohla Samková zvolit jinou rétoriku, i tak ale podle svých slov s částí jejího projevu souhlasí. 

Na výroky Samkové reagovala i účastnice diskuzního panelu bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. „Nejsme tady, abychom pronášeli hate speech, ale hledali řešení,“ řekla Válková, podle kterého byla její řeč na hraně. 

Kritika názvu semináře

Turecký velvyslanec se již před začátkem konference pozastavil nad názvem konference „Máme se bát islámu?“. Také se podle něj neorganizují konference pod názvem „Máme se bát křesťanství“. „Korán je oblastí míru a bratrství. Teroristé z organizací jako Daesh nebo Boko Haram nereprezentují islám. 1,6 miliardy lidí, kteří se hlásí k islámu, je také obětí těchto lidí,“ řekl Bigali. „Já nevidím nic špatného na otázce Máme se bát islámu?. Na to lze odpovědět kladně i záporně,“ reagoval na kritiku názvu po skončení semináře Soukup.

Kromě poslanců se semináře účastnili i český orientalista Petr Pelikán, historik Jaroslav Šebek či analytička Zora Hesová, jež studovala islamologii ve Francii a Německu či předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Hassan Alrawi.

K užitečnosti semináře se ve středu vyjádřili i někteří poslanci. „Jsem rád, že se takový seminář na půdě poslanecké sněmovny koná. Může to být platforma pro různé názory. Nemyslím si však, že seminář k něčemu konkrétnímu přispěje,“ řekl například poslanec Jan Chvojka (ČSSD) k pořádání semináře.

Čtěte také:Policisté obvinili pět osob z únorové demonstrace proti islámu

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články