Další jména v Panama Papers: Zmiňují i mafiána Mogileviče z Prahy

KAUZA PANAMA PAPERS

Další jména v Panama Papers: Zmiňují i mafiána Mogileviče z PrahyNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Repro: ICIJ.org
1
Svět

Echo24

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) v pondělí rozšířilo svou databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 000 firem a společnosní z kauzy Panama Papers. Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českou republikou 139 offshoreových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 lidí. Mezi nově zveřejněnými jmény je i „šéf všech šéfů“ Semen Mogilevič. Mafián je v Česku známý díky proslulému zátahu v pražské restauraci U Holubů z 90. let.

Databáze Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů je od pondělí veřejně přístupná na internetu. Můžete si ji prohlédnout ZDE. Za zmínku stojí, že v databázi českých adres se kromě českých často objevují i ruská a asijská jména majitelů nebo firem.

Z hlediska České republiky je zajímavé především jméno Ukrajince Semena Mogileviče. Toho evropské a americké agentury považují za „šéfa všech šéfů“ ve světě organizovaného zločinu. Americká FBI ho má na seznamu nejhledanějších uprchlíků a popisuje ho jako „nejnebezpečnějšího gangstera na světě“.

„Mogilevič začal svoji kariéru v organizovaném zločinu tak, že obíral ostatní sovětské židy prchající do Izraele. Následně rozšířil svoji činnost právě tam, ale i do Česka nebo Maďarska. V Česku působil zejména v devadesátých letech, kdy se snažil ovládnout středoevropský obchod s lehkými topnými oleji. Byl taky jedním z lidí, kteří byli předmětem proslulého zásahu v pražské restauraci U Holubů v roce 1995,“ píše se o něm na webu Investigace.cz. Mogilevič se tehdy policejnímu zásahu vyhnul – věří se, že dostal tip od informátora z řad policie.

Nejen podnikatelé, ale i prostředníci

Databáze uvádí vedle společností vytvořených v daňových rájích, jmen a adres, ke kterým majetkové stopy vedou, také názvy firem a jména prostředníků, kteří s ustavením offshoreových subjektů pomáhali. Zpravidla jsou to právní kanceláře, které jménem svého klienta vznik společnosti řešily. Zveřejněny naopak nebyly záznamy z bankovních účtů či korespondence. Samotné uvedení na seznamu automaticky neznamená, že daná osoba se dopustila protiprávního jednání. To připomíná i ICIJ.

ICIJ se zveřejněním databáze zároveň upozorňuje, že publikována byla hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.

Kauza Panamské dokumenty (Panama Papers) vypukla 3. dubna, když několik předních světových médií začalo zveřejňovat informace z více než 11,5 milionu dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Právní společnost Mossack Fonseca jakákoli pochybení popírá a tvrdí, že se stala obětí hackerů. Hájí se také tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Dokumenty se týkají i desítek prominentních politiků a byznysmenů. Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshoreovému investičnímu fondu svého otce. Cameron veškerá obvinění odmítl a zdůraznil, že veškeré aktivity jeho rodiny byly v souladu se zákony.

Čtěte také: Ruský magnát zveřejňoval Panama Papers. Přišla razie

Další oběť Panama Papers: odstoupil španělský ministr průmyslu