Makedonci zůstávají v ulicích. Žádají odchod premiéra
Neklidná Makedonie
Několik desítek tisíc stoupenců makedonské vlády se dnes sešly před parlamentem v centru hlavního města Skopje, aby vyjádřily podporu premiérovi Nikolovi Gruevskému, jehož demisi požaduje opozice. Naproti tomu před sídlem vlády se podle agentury AFP večer shromáždila jen tisícovka odpůrců kabinetu Gruevského. Ve Skopji od dopoledne jednali o cestě z krize hlavní političtí předáci, ale ničeho konkrétního nedosáhli.
V neděli večer se v metropoli konala dosud největší opoziční demonstrace s účastí desítek tisíc lidí, opoziční vůdce Zoran Zaev jejich počet odhadl na 100.000. Dnes jich ale zatím přišel jen zlomek, i když stovky obyvatel Makedonie během dne vyslyšely Zaevovu nedělní výzvu, aby v ulicích Skopje pokračovaly protivládní protesty až do odstoupení Gruevského.
Dnešní schůzky politických předáků se zúčastnili kromě premiéra a šéfa opozičních socialistů Zaeva také předák vládní makedonskoalbánské Unie pro demokratickou integraci (UDI) Ali Ahmeti a předseda Demokratické strany Albánců Menduh Thaçi. Nic nového ale nedojednali, stejně jako ve čtvrtek minulý týden. Dohodli se nicméně, že se opět sejdou 26. května a projednají návrhy stran. Kromě toho by se Gruevski a Zaev měli setkat už v úterý ve Štrasburku.
Makedonie prožívá největší politickou krizi od roku 2001, kdy se země ocitla na pokraji občanské války. Gruevski čelí nařčením z korupce a odposlechů a opozice ho podezírá, že s cílem odvrátit od sebe nežádoucí pozornost nechal zinscenovat incidenty s ozbrojenou skupinou albánských nacionalistů. Zásah proti nim předminulý víkend v Kumanovu si vyžádal životy osmi policistů a 14 ozbrojenců a desítky lidí utrpěly zranění.
Čtěte také: Víkendové násilí v makedonském Kumanovu nepřežilo 22 lidí
Demonstranti po nedělním úspěšném protestu založili před sídlem vlády tábor, ve kterém je asi 50 stanů. Opozice tak chce zvýšit tlak na Gruevského, aby ho přinutila k odchodu z premiérského křesla. Šéf vlády odejít odmítá a dnešní mohutné shromáždění jeho příznivců mu podle pozorovatelů dodá sílu tomuto tlaku odolat.
A to přesto, že k rezignaci ho nově vyzvala poslankyně koaliční UDI Emira Mehmetiová. Na Facebooku napsala, že vyslovila důvěru koaliční vládě, protože věřila, že kabinet zemi přivede do Evropské unie a NATO a posílí demokratické hodnoty, nyní se ale Mehmetiová cítí rozčarována.
„To už stačí. Ani občané, ani mezinárodní společenství nepodporují nedemokratickou vládu. Je na čase, aby Gruevski rezignoval,“ napsala Mehmetiová. UDI, jejíž je členkou, je nejvýznamnější politickou stranou makedonských Albánců a také koaličním partnerem Gruevského Vnitřní makedonské revoluční organizace-Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE).
Mezitím socialisté, kteří stojí v čele opozičních protestů, oznámili, že pro nadcházející týden připravili pro demonstranty sérii kulturních představení. Jejich součástí budou divadelní hry, diskuzní setkání či koncerty.
Konzervativní premiér, který je u moci od roku 2006, tvrdí, že jeho rezignace by byla zbabělým činem. Prohlašuje také, že opozice jedná v režii cizí tajné služby. Žádné důkazy ale nepředložil. Vládu již v uplynulém týdnu opustila ministryně vnitra Gordana Jankuloská a v úřadu skončil také šéf tajné služby Saša Mijalkov.