Babiš rozhoduje o Polácích, s nimiž se soudil o desítky miliard

Komentář

Komentáře
Sdílet:

Špičkám vládní koalice se vrací deset let staré privatizační příběhy, v nichž hrály hlavní roli. Tím, čím je pro Bohuslava Sobotku prodej OKD, je pro jeho ministra financí privatizace Unipetrolu v roce 2004. Sobotkův příběh byl v posledních týdnech masivně propírán, teď dochází na Babiše. Bude zajímavé sledovat, jestli se mu dostane srovnatelné pozornosti. Prodej Unipetrolu polskému PKN Orlen, jehož byl tehdy Babišův Agrofert partnerem v privatizačním konscorciu, je podobně pochybný jako OKD. Kvůli podezřením z korupce ho prověřovaly polská i česká parlamentní komise.

Teď deset let starý příběh, v němž hraje Andrej Babiš klíčovou roli, oživuje PKN Orlen. Poláci přišli za ministry financí a průmyslu s nápadem, že by chtěli koupit dosud stoprocentně státní firmy Čepro a Mero. Rádi by je propojili s Českou rafinérskou, kterou přes Unipetrol ovládají, do petrochemického holdingu s obratem v desítkách miliard korun. Zmíněná trojice firem tvoří kompletní petrochemický řetězec.

Nápad na spojení není nový. Prosazoval ho už v Nečasově vládě ministr průmyslu Martin Kuba. Motivace PKN Orlen je jasná. Unipetrol Polákům prodělává hlavně kvůli České rafinérské. Ta měla jen v poslední čtvrtině roku ztrátu 391 milionů korun. Obě stoprocentně státní firmy naopak stále zvyšují zisky. Čepro v roce 2012 (poslední zveřejněné výsledky za celý rok) vydělalo 642 milionů korun. Mero mělo za stejnou dobu zisk 371 milionů. PKN Orlen si od fúze slibuje hlavně snížení poplatků za přepravu z rafinérie přes trubky a zásobníky obou státních firem.

Jednání o velké chemické fúzi dostává Andreje Babiše do konfliktu zájmů i podjatosti. S PKN Orlen má nevyřízené účty. A Čepro je důležitým zákazníkem pro jeho firmy Preol, Ethanol Energy a Primagra. Ty vyrábí biopaliva, která se povinně mixují do benzinu a nafty, na základě zákona, který si Andrej Babiš vylobboval. Právě v Čepru se biosložky přimíchávají. Od Agrofertu loni nakoupilo za více než miliardu. Biopaliv je na českém trhu přebytek a role Čepra je v obchodech zásadní.

Až 24. ledna 2014, tedy pět dní před nástupem Andreje Babiše na ministerstvo financí, definitivně skončily jeho deset let se táhnoucí soudní a arbitrážní spory s PKN Orlen. Ve čtyřech arbitrážích žádal po Polácích bezmála 20 miliard korun za to, že nedodrželi předprivatizační dohodu a neprodali mu z Unipetrolu společnosti Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol. Arbitři uznali Babišovi jen necelé dvě miliardy. Ve sporech ho zastupoval dobrý přítel premiéra Bohuslava Sobotky právník Radek Pokorný, který pracoval i pro privatizátory OKD.

Vše výše zmíněné jsou jasné argumenty, proč by se měl Andrej Babiš okamžitě vyloučit z jakýchkoliv vyjednávání s Poláky. Stejně jako by měl předat výkon akcionářských práv přinejmenším v Čepru jinému ministrovi. Zároveň je potřeba velmi pozoroně sledovat, jak se jakékoliv vládní vyrovnávání s PKN Orlen dotkne zájmů Agrofertu.

Po zastavení Temelína může být transakce s Merem a Čeprem nedůležitějším obchodem Sobotkovy vlády.

 

 

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz