Proč IS ničí památky? Zametá i stopy po tom, co rozprodal

Miliony z černého trhu?

Proč IS ničí památky? Zametá i stopy po tom, co rozprodalNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Islámský stát před nedávnem vyhodil do povětří nenahraditelný chrám Baal-Šamin a poté smazal z mapy v syrské Palmýře i Belův chrám. Destrukce historického dědictví však není jen bezhlavým ničením. Islamisté tím kromě „ideologické očisty“ a demonstrace své ničivé síly mohou i zahlazovat důkazy o tom, co z místa ukradli a za miliony dolarů prodali do zahraničí – zvláště do Evropy. A s každou další destrukcí má podle libanonské archeoložky i promyšlenější strategii.

,,Artefakty z Palmýry jsou momentálně na prodej v Londýně. V Evropě se prodávají i předměty z Iráku a ostatních částí Sýrie, které Islámský stát ukradl. Všechna ta destrukce má jen odvést pozornost od toho, že Islámský stát nedocenitelné artefakty před zničením památek z místa vezme a prodává s velmi vysokými zisky,“ řekla britskému deníku The Independent archeoložka Joanne Farchakhová.

Podle ní zničení ruin a budov, ve kterých vzácné předměty byly, slouží pouze k zametení stop a důkazů. Navíc tím, že se Islámský stát (IS) naučil ničit památky postupně, zvyšuje i jejich tržní cenu, která jde do milionů dolarů. Za utržené peníze na černém trhu s uměním pak nakupuje zbraně a jinou výzbroj. ,,Poté nikdo přesně neví, co bylo při explozi zničeno a co ne,“ dodává archeoložka.

Farchakhová, která strávila více jak 14 let prací na Blízkém východě, kde se zabývala dokumentováním zničených památek v Iráku a později i v syrském Aleppu a Homsu, říká, že islamisté se učí ze svých chyb. Když Islámský stát začal s ničením archeologických nalezišť v oblastech, které dostal pod svou kontrolu, bojovníci k ničení náhrobků, fresek a dalších předmětů používali kladiva a buldozery. Vše zničili vždy poměrně rychle, pouze s krátkým záznamem, jak říká Farchakhová. A za příklad dává zpustošení iráckého historického města Nimrud z dubna. Tehdy islamisté pořídili pouze 20vteřinový záznam toho, jak vzácné fresky likvidují.

,,Nevím, kolik lidí to mohlo zaznamenat nebo snad upoutat. Teď už Islámský stát neavizuje, že něco zničil, nechává to na lidskoprávních organizacích. Lidé tedy nejdříve uslyší hrozné zprávy o zničení památky a až poté se objeví i záznam, který to potvrzuje,“ říká Farchakhová a doplňuje, že časový rozestup mezi zničením, oznámením světu a doložením má organizace promyšlený a naplánovaný.

Stejně tak podle ní postupuje IS i v Palmýře, kde nejdříve slíbil, že památky ničit nebude, pak ve vzácných chrámech popravil vojáky, poté vyhodil do povětří část románských sloupů, popravil palmýrského archeologa a nyní zaminoval a zničil i chrám Baal-Šamin a Belův chrám. ,,Destrukce Palmýry bude postupně pokračovat a čím delší bude, tím více porostou i ceny na mezinárodním trhu se starožitnostmi. Kromě toho IS úspěšně skrze tuto postupnou destrukci manipuluje svět do neustálého strachu a jeho obavy proměňuje ve skutečnost.“

Tím se Islámský stát liší od svých předchůdců jako například Saddáma Husajna. On a jiní diktátoři stavěli část své moci i na ovládnutí kulturního dědictví země. Islámský stát historii ničí a podle Farchakhové tím říká, že předtím nic není, bude jen budoucnost, ve které jsou islamisté. ,,Říkají tím: ,Jsme jen my.‘ Lidé pak zapomenou a nebudou mít srovnání.“

Čtěte také: Zkáza Palmýry potvrzena. Co všechno už islamisté zbořili?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články