Průvodkyně dojala fotkou vyhublého ledního medvěda

Dopad klimatických změn?

Průvodkyně dojala fotkou vyhublého ledního medvědaNOVÉ
Snímek Kerstin Langenbergerové Foto: Foto: Facebook - Kerstin Langenberger Photography
1
Svět
Echo24
Sdílet:

O ledních medvědech se všeobecně ví, že to jsou krásná mohutná zvířata. Ostatně, je to jedna z nejsilnějších šelem na světě. To ale rozhodně neplatí o neuvěřitelně vyhublém polárním medvědovi, kterého svým fotoaparátem zachytila v polovině srpna Kerstin Langenbergerová. Samice na snímku vypadá jako z reportáží o hladem týraných zvířatech.

Langenbergerová si všimla medvěda, když prováděla turisty při plavbě výletní lodí po okolí souostroví Špicberky, severně od Norska. „Každému bylo naprosto jasné, že nepřežije víc než několik dní,“ řekla Němka pro kanadskou CBC.

Podobně vyhublých medvědů už prý viděla v poslední době mnoho. Má za to, že jejich podvýživu a následně časté úmrtí hladem má na svědomí globální oteplování. V důsledku tání ledů mají totiž medvědi snížený přístup k potravě.

Fotografie medvědice umístěná na Facebooku upoutala velkou pozornost: „olajkovalo“ ji do této soboty přes 27 tisíc lidí, sdílelo pak téměř jednou tolik – přes 53 tisíc. „Chtěla jsem oslovit lidi a získat nějakou reakci, ale nečekala jsem, že to bude tak velké,“ řekla Langenbergerová.

Geoff York, představitel mezinárodní organizace pro ochranu ledních medvědů Polar Bears International, tvrdí, že je na jednu stranu dobře, když se díky takovým obrázkům lidé začnou zajímat o ochranu medvědů. Na druhou stranu je podle něj ukvapené tvrdit, že trápení tohoto konkrétního medvěda způsobilo globální oteplování.

Nicméně neodmítá, že by tato samice mohla symbolizovat výrazné klimatické změny v oblasti Barentsova moře. Tato část Arktidy totiž zaznamenala největší množství roztátého mořského ledu od roku 1979, kdy měření začala.

Před týdnem zveřejnil kanadský fotograf Paul Nicklen na Instagramu fotografii mrtvého, evidentně také vyhublého medvěda ledního ležícího na pobřeží Špicberk. To je souostroví právě v Barentsově moři. Nicklen se shoduje s Langenbergerovou a Yorkem, že podobných výjevů v Arktidě v posledních letech přibývá.

Last summer I traveled with a group of friends to Svalbard, Norway in search of polar bears. We went to my favorite spot where I have always been able to find bears roaming around on sea ice throughout the summer. On this occasion, however, we didn‘t find any sea ice and we never found any bears alive. We did find two dead bears in this location and other groups found more dead bears. These bears were so skinny, they appeared to have died of starvation, as in the absence of sea ice, they were not able to hunt seals. In all of my years of growing up in the Arctic and later, working as a biologist, I had never found a dead polar bear. It is now becoming much more common. Through @sea_legacy and @natgeo we will continue to shine a light on our changing planet to convince the unconvinced. Please follow me on @paulnicklen to learn more about the effects of climate change. #polarbear #nature #wildlife #arctic #seaice @thephotosociety

Fotka zveřejněná uživatelem Paul Nicklen (@paulnicklen),

„Není pochyb o tom, že snímky, jako jsou tyto, jsou v souladu s tím, co se dá čekat od omezení zdrojů potravin a ztráty přirozeného životního prostředí. Očekáváme, že hubených a mrtvých ledních medvědů v dalších letech přibude,“ řekl pro CBC Geoff York.

V létě vědci vůbec poprvé pozorovali, jak lední medvěd ulovil a sežral delfína. Ten není tradiční složkou potravy tohoto ohroženého zvířete. Obvyklou kořistí této šelmy jsou tuleni, kteří se však podle vědců zřejmě přesouvají více na sever, což způsobuje změny v jídelníčku medvědů. Tento jev vědci přičítají též klimatickým změnám.

Ours polaire et dauphin à bec blanc

Posted by Horizons partagés – Samuel Blanc et Agnès Brenière on 8. červenec 2014

Čtěte také: Lední medvědi mizí. Na Aljašce jich ubylo 40 %

Čtěte také: Arktidu dříve tvořily dva kontinenty, tvrdí ruští vědci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články