Firma FAU podala trestní oznámení ve věci zajišťovacích příkazů

Firma FAU podala trestní oznámení ve věci zajišťovacích příkazůAKTUALIZOVÁNO
kamiony firmy FAU Foto:

Foto: Reprofoto ČT

Domov

firma si kleká na finanční správu

Firma FAU, která loni po zásahu Finanční správy a celníků skončila v insolvenci a v konkurzu, podala trestní oznámení pro podezření, že Finanční správu řídí subjekt stojící mimo ni a že Finanční správa vydala v kauze FAU zajišťovací příkazy na pokyn tohoto subjektu. ČTK to dnes sdělil právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek. Indicie podle něj směřují k předsedovi hnutí ANO a bývalému ministru financí Andreji Babišovi.

FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil. Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Společnost FAU to odmítá.

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které Babiš o společnosti hovoří a mimo jiné říká, že „naši na FAU zaklekli“. Babiš následně odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf Finanční správy Martin Janeček.

Podle Šrámka to musí prověřit policie, protože je zvláštní, že zrovna v té době byly zahájeny exekuce na základě zajišťovacích příkazů vydaných Finanční správou. „Podezření, že zajišťovací příkazy proti FAU vydala Finanční správa nikoliv z vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho stojícího mimo finanční správu, pramení mimo jiné ze skutečnosti, že Finanční správa na dotaz FAU odpověděla, že o vydání zajišťovacích příkazů na částky přesahující 200 milionů korun rozhodla úřední osoba podepsaná na zajišťovacích příkazech. Tedy řadový úředník Specializovaného finančního úřadu, což je více než nepravděpodobné, protože rozhodnutí takového rozsahu není v běžné rozhodovací kompetenci řadových úředníků finančních úřadů,“ uvedl Šrámek.

Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika už soud rozhodl v její prospěch. Dvě žaloby soud ale odmítl.

Na zveřejnění informace reagovala i Finanční správa
„Zásadně odmítáme, že by Finanční správu ovlivňoval jakýkoliv subjekt působící mimo ni a považujeme toto nařčení za zcela absurdní. Finanční správa pracuje naprosto samostatně, nikoliv na základě jakýchkoliv zadání. To se týká i případu firmy FAU, u které Finanční správa zjistila skutečnosti, které jasně dokazují, že byla daná společnost vědomě zapojena do řetězového podvodu. Dnešní lživá vyjádření společnosti FAU do médií vnímáme pouze jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně, na které již Finanční správa veřejnost dříve v případě této společnosti upozornila,“ sdělila mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Čtěte také: Soud zrušil zajišťovací příkazy proti firmě FAU. Celníci postupovali bezdůvodně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články