Troška, Vondráčková, Sobota. Prezident Zeman udělil 39 vyznamenání

Hradní ceremonie

Troška, Vondráčková, Sobota. Prezident Zeman udělil 39 vyznamenáníAKTUALIZUJEME 2
Domov
Sdílet:

Státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu převzalo celkem 39 lidí. Značný podíl z nich představovali populární herci a zpěváci jako například Luděk Sobota, Jan Skopeček a Juraj Kukura, Helena Vondráčková, Yvetta Simonová, Jaromír Nohavica, Jarmila Šuláková in memoriam, operní pěvci Eva Urbanová a Štefan Margita či režisér Zdeněk Troška. Nejvyšším státním oceněním, Řádem Bílého lva, Zeman vyznamenal šestici vojáků a zahraničních politiků: slovinského prezidenta Boruta Pahora, starostu Vídně Michaela Häupla a německého exkancléře Gerharda Schrödera. 

Předávání začalo tradičně chorálem Ktož sú boží bojovníci a přinesením historických praporů, kterých je méně než loni. Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebyly také přineseny insignie Řádu Bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpíval hymnu.

Před samotným dekorováním vyznamenaných Zeman přednesl projev. V něm tradičně zdůvodnil výběr oceněných osobností.

„Jsem velmi rád, že nyní mohu udělit státní vyznamenání lidem, kteří si to zaslouží. Jsem si plně vědom toho, že je bude pronásledovat závist. Že několik ušlápnutých lidiček, kteří sami v životě nic nedokázali, napíší kritické komentáře o tom, že ten či onen si ono vyznamenání nezaslouží, nebo naopak, že by ho měl dostat někdo úplně jiný. A říkám vyznamenaným, který to vědí beze mně  – závist, která vás bude provázet, je něčím, co musíte překonat,“ pronesl Zeman. Za vyznamenanými umělci jsou dle něj „často desítky let, kdy dávali radost a úsměv možná statisícům, možná dokonce milionům lidí“.

Foto:

Prezident a jeho manželka se všemi oceněnými

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Řád Bílého lva pro šestici vojáků a politiků

Nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva prezident ocenil šestici vojáků a zahraničních politiků. Za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky ho udělil vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi, slovinskému prezidentu Borutu Pahorovi a bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi.

Řád Bílého lva vojenské skupiny prezident propůjčil trojici českých a československých vojáků. Posmrtně vyznamenal legionáře a velitele Pražského povstání armádního generála Karla Kutlvašra, který byl vězněn za komunistického režimu. K jeho ocenění Zeman ve svém projevu řekl, že napraví jeden dluh, a že byl Kutlvašr neoprávněně persekuován, namísto aby země ocenila jeho zásluhy.

In memoriam byl oceněn i další československý legionář a někdejší náčelník hlavního štábu armádní generál Ludvík Krejčí. Ocenění převzala jeho dcera. Řád bílého lva Zeman propůjčil také armádnímu generálovi Karlu Pezlovi, prvnímu náčelníkovi generálního štábu české armády.

Řád TGM

Druhým nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Tomáše Garrigua Masaryka Zeman vyznamenal tři osobnosti. In memoriam řád udělil slovinskému architektu Josipu Plečnikovi, který se mimo jiné podílel na současné podobě Pražského hradu. Posmrtně řád dostal také Charles Crane, americký diplomat, který podporoval slovanskou kulturu. Sponzoroval například Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Zemřel v roce 1939, ke konci života se ale podle některých zdrojů dostal do pozice antisemity a neskrýval obdiv k politice Adolfa Hitlera.

Řádem TGM byl přímo na Pražském hradě vyznamenán Petr Beck, který přežil věznění v koncentračním táboře Osvětim a následně se zapojil do bojů proti nacistickému Německu.

Medaile za hrdinství

Zeman udělil také čtyři medaile Za hrdinství. Posmrtně ocenil Václava Haaseho, který loni v prosinci společně s kolegou zasahoval proti agresivnímu mladíkovi poblíž jihočeského městyse Olešník. Ten na policisty zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Přestože mladík policisty zranil, dokázali jej zneškodnit a zavolat posily. Haase později na následky zranění zemřel v nemocnici. Medaili převzal jeho otec.

Za záchranu lidského života a značného majetku byl stejnou medailí vyznamenán hasič Jan Odermatt. Zemřel letos v únoru, když podlehl zraněním, která utrpěl při požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.

Medaile Za zásluhy

Medailí Za zásluhy se Zeman rozhodl ocenit řadu známých jmen. Z kulturní oblasti vyznamenal například legendárního spisovatele a autora Rychlých šípů Jaroslava Foglara, „ikonu českého skautingu“. Medaili dostali herci Juraj Kukura, Jan Skopeček a Luděk Sobota, režisér Zdeněk Troška nebo umělci Helena Vondráčková, Jaromír Nohavica, Štefan Margita, Eva Urbanová, Yvetta Simonová a in memoriam Jarmila Šuláková.

Podle očekávání byla vyznamenána rychlobruslařka a olympionička Martina Sáblíková a ocenění si odnesl i několikanásobný vítěz rallye Paříž-Dakar Karel Loprais. Z oblasti vědy či lékařství byli oceněni zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimír Mařík, lékař a politik Boris Šťastný či zřizovatel hospicové péče Miroslav Wajsar.

Oproti minulým letům Zeman ocenil jediného podnikatele – Lubomíra Stokláska, který založil a vede firmu Agrostroj. Za zásluhy o stát vyznamenal i novináře a publicistu Petra Žantovského a odbornici na etiketu a bývalou poradkyni prezidentů USA Elišku Haškovou-Coolidge.

Program slavnostního večera byl o 20 minut kratší, než předpokládal program.

Hrad pozval na 800 hostů

Počet míst v sále letos hradní protokol navýšil oproti loňskému roku o několik desítek, zástupci Hradu očekávali účast asi 800 hostů. Pozváno bylo více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků.

Z vrcholných politiků byli v sále například předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček nebo ministři Milan Chovanec, Ivan Pilný, Martin Stropnický, Dan Ťok či Michaela Marksová. Mezi hosty nechyběl Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Dorazila také bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo slovenský premiér Robert Fico.

Stejně jako v minulých letech chyběli rektoři vysokých státních škol. Odmítli přijít na protest kvůli nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Na Hrad nedorazili kvůli neshodám se Zemanem také někteří politici, především z řad lidovců.

Druh vyznamenání Jméno
Řád Bílého lva I. třída, vojenská skupina in memoriam armádní generál Ludvík Krejčí
  in memoriam armádní generál Karel Kutlvašr
  armádní generál Karel Pezl
Řád Bílého lva I. třída, občanská skupina rakouský politik, starosta Vídně Michael Häupl
  slovinský prezident Borut Pahor
  bývalý německý kancléř SRN Gerhard Schröder
Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třída přeživší z Osvětimi Petr Beck

in memoriam americký diplomat a podporovatel slovanské kultury Charles Crane

in memoriam architekt Josip Plečnik

 

Medaile Za hrdinství in memoriam policista Václav Haase

in memoriam hasič Jan Odermatt

in memoriam partyzán Jan Přikryl

in memoriam příslušník československé armády Antonín Šubrt

Medaile Za zásluhy I. stupně in memoriam spisovatel Jaroslav Foglar

poradkyně prezidentů USA Eliška Hašková-Coolidgeová

herec Juraj Kukura

několikanásobný vítěz rally Paříž-Dakar Karel Loprais

operní pěvec Štefan Margita

vědec a vysokoškolský pedagog v oblasti robotiky Vladimír Mařík

lékařka Soňa Nevšímalová

písničkář Jaromír Nohavica

vědec a vysokoškolský pedagog v oblasti hydrodynamiky Jaroslav Pollert

vědec a vynálezce Jan Procházka

rychlobruslařka a olympionička Martina Sáblíková

zpěvačka Yvetta Simonová

herec Jan Skopeček

herec Luděk Sobota

podnikatel Lubomír Stoklásek

vědec a vysokoškolský pedagog v oblasti fyziky Jaroslav Šesták

specialista na plicní choroby Boris Šťastný

odborník na životní prostředí a rekultivaci po těžbě Stanislav Štýs

in memoriam folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková

režisér Zdeněk Troška

operní pěvkyně Eva Urbanová

zpěvačka Helena Vondráčková

historik Vlastimil Vondruška

zřizovatel a provozovatel hospicové péče Miroslav Wajsar

ekonom Milan Zelený

publicista a komentátor Petr Žantovský

Čtěte také: Se Zemanem nechtěl mít nic společného. Teď od něj starosta Vídně dostane řád

28. říjen ON-LINE: Medaile pro Šlechtovou. Herman, Kalousek… na Hrad nejdou

Je účast na Hradě slušnost, nebo servilita? Výrok piráta Bartoše vyvolal reakci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články