Babišův podvod na voličích

kauza Čapí hnízdo

Babišův podvod na voličíchNOVÉ 1
Domov
Jaroslav Kmenta
Sdílet:

Andrej Babiš zveřejnil o víkendu na svém facebookovém profilu dojemné video, jak z ruiny starého lihovaru postavil u Olbramovic na Benešovsku krásný areál Farmy Čapí hnízdo, který údajně slouží veřejnosti.

„Rozhodl jsem se natočit toto video, abyste poznali pravdu,“ říká Babiš na videu. Stojí přitom u velkých fotek z historie areálu, na které ukazuje prstem a komentuje je těmito slovy: „Podívejte, jak to tu vypadalo na začátku: ruina, totálně v rozvalu, nikdo se o to nestaral. Teď se tu pořádají konference, jsou tu prezentace aut, svatby, chodí sem veřejnost a je tu zainvestováno 900 milionů korun.“

Jenže problém je, že Babiš opět lakuje svou minulost na růžovo. Dělá ze sebe šlechetného muže, který vybudoval areál, kde lze vidět orla mořského, vydrýska, lemury, koně či krávy. A taky samozřejmě čápy a prase. „Máme tu i divoké prase, které se jmenuje Růža. Čáp přilítá na farmu téměř vždy poslední týden v březnu. Upraví se hnízdo, potom hledá nějakou kámošku, potom se mají rády a mají malá čápata,“ řekl Babiš.

Nejedno oko by nezůstalo suché.

Co okecat nejde

No, a pak tu jsou fakta, která prostě okecat nejdou. Ale ty se z úst Babiše a z propagandistických videí jeho PR týmu nedozvíte.

Farma Čapí hnízdo je jednoduše podvod, který zcela po právu vyšetřuje policie. Babišova rodina je v podezření, že zneužila padesátimilionovou dotaci z fondů Evropské unie. Za to je sazba pět až deset let vězení.

Babiš tuší, že má velký problém a že jemu i členům rodiny hrozí nejen ostuda a soud, ale třeba nakonec i vězení. A dělá všechno pro to, aby se do basy nedostal.

Takže co dělá? Přesvědčuje voliče, aby mu uvěřili, že je „svatý Petr“ a že Čapí hnízdo je „bezvadný a bezproblémový projekt“. Jen tak lze lidi uchlácholit, aby se nevzpouzeli a aby mu během říjnových voleb svůj hlas do volební urny přesto hodili. Když bude u moci, bude daleko lépe čelit tomuhle megaprůšvihu, do kterého se dostal vlastní vinou a vlastní nenasytností.

Kdyby totiž jeho rodina o padesátimilionovou dotaci EU určenou na podporu malého a středního podnikání nežádala a nevyužila, mohl dnes Babiš v klidu jezdit po kampaních a z vysoka se smát na své kritiky.

Proč Babiš a jeho rodina o dotaci žádala? Proč se Babiš neobešel bez 50 milionů z evropské dotace? I to je jednoduché. Nehledejte v tom žádnou tajemnost. Babiš chtěl prostě ušetřit. Aby do projektu nemusel dávat tolik peněz ze svého. Což je samozřejmě vzhledem k celkovým investicím (900 milionů korun) špetka v moři. Ale jak se říká: koruna ke koruně… Vždy je dobré něco ušetřit. Babišovo impérium (dnes řízené svěřenskými fondy) čítá přes dvě stě firem. Kdyby se nevyužila taková příležitost v každé jeho firmě, přišel by Babiš „zbytečně“ o miliardy.

Audit jako manuál

Pokud byste snad ještě váhali nad případem dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo, zde je malý manuál, jak se v něm vyznat.

V magazínu Reportér jsme si nechali zpracovat audit od renomovaných odborníků, kteří jednoznačně určili, že případ nese znaky podvodu. Auditor Lukáš Pečeňa řekl, že se vůbec nediví, že případ vyšetřuje policie.

„Podle mého názoru vytvořili žadatelé dotace fiktivní a jen formální konstrukci, že výstavbu areálu Čapí hnízdo bude realizovat malý a střední podnik. Ovšem ve skutečnosti se celá stavba financovala prostřednictvím sponzora, tedy skupiny Agrofert, která se zaručila za úvěr u banky a která poskytovala investiční zdroje projektu. K této konstrukci pak žadatelé dotace zkreslili údaje tak, aby to vypadalo, že projekt bude ziskový, avšak ve skutečnosti ziskový nebyl a díky své luxusnosti a megalomanii ziskový být ani nemohl,“ uvedl auditor.

Zemanova hra o Babiše

A ještě jedna poznámka.

Jestli to stále někdo nepochopil, tak opakuji: Andrej Babiš bude mít problém s trestní kauzou dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo před volbami i po volbách.
Babiš se teď sice snaží vysvětlit, že jde o nesmyslnou konstrukci jeho politických protivníků, kteří ho chtějí jen diskreditovat před volbami. Ale ono to tak není. Jen se teď vyšetřuje zjevný problém, který si přivodil sám Babiš. Kdyby o dotaci nežádal, nebylo by žádné vyšetřování.
Babiš našel politické zastání i u prezidenta Miloše Zemana, který ho v září 2017 přijal na Hradě. Zeman prý věcně nic proti vyšetřování Babiše (a poslance Jaroslava Faltýnka) nemá. Vadí mu ale načasování žádosti o vydání k trestnímu stíhání. „To, že ji (policie) datuje dva měsíce před volbami, ve mně budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ řekl Zeman.

Jenže ve skutečnosti je to od nich jen politika a zjevně i hra, jak v ní udržet Babiše. Věcně jde totiž o vážné podezření z podvodu, které bude muset vyřešit případně až soud. Je tedy jedno, kdy a v jakém časovém období se vyšetřování vede. Babiš bude mít problém s Čapím hnízdem tak jako tak – jako současný politik, i jako budoucí politik. Alespoň soudě podle kroků policie a státního zastupitelství, které na případ dohlíží. A také soudě podle odborné analýzy renomovaných auditorů, kterou jsme si v Reportéru nechali zpracovat.

Text článku v magazínu Reportér a celý audit najdete zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články