Pokles stavební produkce v Česku: V září byla o 1,1 procenta nižší

Pokles stavební produkce v Česku: V září byla o 1,1 procenta nižšínové
Pokles stavební produkce v Česku: V září byla o 1,1 procenta nižší Foto:

FOTO: Shutterstock, ilustrační foto

Ekonomika

pokles stavební produkce

Stavební produkce v září po šesti měsících růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Pozemní stavitelství se sice zvýšilo o 0,8 procenta, ale inženýrské bylo o pět procent nižší. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než loňské, po očištění o tyto vlivy by stavebnictví meziročně vzrostlo o 0,2 procenta.

Stavební úřady v září vydaly 7425 stavebních povolení, což bylo o 3,8 procenta více než loni. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 27,1 miliardy korun, meziročně se zvýšila o 32,2 procenta.

Počet zahájených staveb bytů klesl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o čtyři procenta na 2420 bytů. V rodinných domech sice statistici zaznamenali růst o 21,6 procenta, v bytových domech ale jejich počet klesl o 53,2 procenta.

Počet dokončených staveb bytů se meziročně zvýšil o 2,8 procenta na 2578 bytů. V rodinných domech to byl růst o 1,3 procenta, v bytových domech pokles o 4,5 procenta. Vyšší byl počet dokončených bytů v nástavbách k bytovým domům.

V celém třetím čtvrtletí stavební produkce meziročně rostla o 0,8 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 1,2 procenta. Produkce pozemního stavitelství vzrostla o 3,7 procenta, inženýrské stavitelství bylo nižší o 5,5 procenta.

Čtěte také: NEJ české stavby roku 2017. Podívejte se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články