1 Protestní hladovka

„Je třeba přinášet oběti.“ Chartista Hradílek drží hladovku, aby Zeman nekandidoval

, nové

Témata: , , ,

Chartista Tomáš Hradílek, který byl v roce 1990 krátce i ministrem vnitra, drží od středy protestní hladovku proti prezidentu Miloši Zemanovi. Dvaasedmdesátiletý někdejší disident chce tímto krokem dosáhnout odstoupení prezidenta Zemana od druhé kandidatury na post hlavy státu. Podle Hradílka v současnosti i kvůli Miloši Zemanovi zažíváme největší krizi demokracie od revoluce

„Své nepřerušované striktní hladovění ukončím jedině tehdy, když Vy zrušíte svou opětovnou kandidaturu na funkci hlavy státu. Na světě se mi líbí a život mám velmi rád. Avšak svou zemi mám rád ještě více,“ uvedl v otevřeném dopise Miloši Zemanovi Hradílek.Hradílek je prý připravený za své přesvědčení i zemřít. Zároveň přiznal, že ho řada lidí od hladovky odrazuje. Bývalý disident se pro tento radikální způsob protestu rozhodl navzdory tomu, že trpí cukrovou druhého typu. Je podle něj třeba „přinášet oběti“.

V dopise Hradílek píše, že jej Miloš Zeman zklamal, a to zejména ve svém působení v zahraničí. „Snad s výjimkou Vašeho vztahu ke Státu Izrael a k Židům vůbec neshledávám ve Vašich počinech a stanoviscích téměř nic zásadně pozitivního a postrádám u Vás skutečnou státnickou moudrost,“ vyčítá Zemanovi.

Obsah dopisu se dotýká také nedávných voleb. Tomáše Hradílka jejich výsledky naplňují obavami z „destrukce ústavního systému naší zastupitelské demokracie“.

Tomáš Hradílek pochází z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Než se s stal disidentem a mluvčím Charty 77, byl v letech 1966-1969 členem KSČ. Po listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a v roce 1990 působil pět měsíců jako ministr vnitra.

Vyhlášení hladovky souvisí mimo jiné s návštěvou Miloše Zemana v Olomouckém kraji, která je naplánována na tento týden. Při ní má Zeman vůbec poprvé navštívil Lipník nad Bečvou, Mohelnici a Zábřeh. Hradílek se chce zde s hlavou státu osobně sejít.

Čtěte také: Mám 113 tisíc podpisů pro kandidaturu a jsem zdravý, oznámil Zeman

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.