Auto plné zbraní hranice nepřejelo. Terorista zřejmě mířil na Euro

Útok na Euro?

Auto plné zbraní hranice nepřejelo. Terorista zřejmě mířil na EuroNOVÉ
Svět

pf Echo24

Pohraničí stráž mezi Polskem a Ukrajinou zadržela v květnu muže s francouzským občanstvím, který se pokusil převézt mezi státy mohutný arzenál zbraní. Jeho úmyslem byl pravděpodobně útok na fotbalové Euro 2016. Informaci přinesl server Russia Today s odvoláním na francouzská a ukrajinská média.

Zadržený muž převážel ve svém vozidle přes 100 kilogramů výbušnin, tři granátomety a několik útočných pušek Kalašnikov, uvádí televizní kanál M6 TV. Se zbraňovým arzenálem chtěl pravděpodobně zamířit až do Francie, kde se chystal zaútočit na fotbalové Euro 2016.

Muže zadržela ukrajinská pohraniční stráž, která tuto informaci následně potvrdila i ruské zpravodajské agentuře RIA Novosti.

„Můžeme potvrdit, že se tato událost stala, nyní je ale záležitost v šetření SBU (Služby bezpečnosti Ukrajiny, ukrajinská tajná služba, pozn. redakce),“ uvedla tisková mluvčí. SBU řeší bezpečnostní záležitosti, do nichž jsou na Ukrajině zapojení cizinci.

Podle francouzského listu DNA Ukrajinci francouzského muže zadržují již od 21. května. Podezřelý se údajně pokoušel přikoupit k dosud drženým zbraním i další.

Server 20minutes.fr tvrdí, že muži je zhruba 25 let. Rodáka ze severofrancouzského regionu Lotrinsko policie dříve nezadržela kvůli žádnému významnějšímu přestupku či trestnému činu. V jeho domě ve Francii ovšem nalezli policisté součástky k výrobě výbušnin a také trička zdobená symboly krajní pravice.

Fotbalové Euro proběhne ve Francii mezi 10. červnem až 10. červencem. Kvůli možnosti teroristických útoků platí ve všech hostujících městech zvýšená bezpečnostní opatření. Před útokem na některý ze stadiónů před časem varovaly například pracovníci německého Spolkového kriminálního úřadu.

Čtěte také: Euro 2016: Policie chce zrušit fan zóny u Eiffelovy věže, bojí se teroru

Němci varují: Fotbalové týmy na EURO mohou být cíli islamistů