Samopaly nepošleme. Česká pomoc proti islamistům vázne

POMOC KURDISTÁNU

Samopaly nepošleme. Česká pomoc proti islamistům vázne 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Zatímco Spojené státy, Francie či Německo už s vojenskou a humanitární pomocí iráckému Kurdistánu začaly, Česko si dává na čas. Může se stát, že vojenský materiál pro boj proti radikálním islamistům pošle až za dva měsíce, kdy už může být po válce. Armáda navíc plánuje, že ze svých skladů uvolní pouze větší množství munice. Ale například požadované samopaly nikoli.

Před čtrnácti dny požádala vláda Regionu iráckého Kurdistánu o vojenskou pomoc v boji proti fanatickým islamistům. S dlouhým seznamem oslovila i Česko, které reagovalo, že pomůže. Jenže zatím zůstalo jen u slov, fakticky na sever Iráku zatím „neodletěla“ jediná patrona. A s velkou pravděpodobností ani jen tak neodletí.

Diplomatické stanovisko, neboli vyjádření ministerstva zahraničí je jasné: „Česká republika dlouhodobě podporuje centrální vládu a ostatní demokratické síly, včetně regionální vlády iráckého Kurdistánu, v jejich snaze o normalizaci bezpečnostní situace v Iráku. Tuto skutečnost potvrdil i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na nedávném mimořádném zasedání Rady pro zahraniční věci. Česká republika pokládá působení organizace Islámský stát na území Iráku v tomto ohledu za mimořádně nebezpečné.“

Čekání na souhlas vlády

Ministerstvo zároveň pro ECHO24.cz uvedlo, že se rozhodlo vyhovět regionální vládě iráckého Kurdistánu o vojenskou pomoc.

„Tato pomoc bude realizována formou daru ze zásob české armády. I při vědomí naléhavosti dodávek vojenského materiálu do Iráku je však Česká republika ve svém jednání vázána domácím legislativním rámcem a mezinárodními dohodami v oblasti kontroly dodávek vojenského materiálu. Současná právní úprava vyžaduje, aby o jakémkoli daru vojenského materiálu rozhodovala vláda,“ sdělilo ministerstvo zahraničí, které spolu s ministerstvem obrany chystá podklady pro jednání vlády.

V severním Iráku se neustále bojuje, každý den hraje roli, ale české úřady počítají s vojenskou pomocí za dva měsíce.

Kabinet po svých prázdninách poprvé zasedne až příští týden, kdy vojenskou pomoc Kurdistánu s velkou pravděpodobností schválí. Jenže ani pak armádní materiál na sever Iráku neodletí. Petr Medek z tiskového oddělení ministerstva obrany uvedl, že zásilka, kterou by měli odvézt Američané, by měla být odeslána za dva měsíce. Armáda navíc plánuje, že ze svých skladů uvolní pouze větší množství munice. Ale například požadované samopaly nikoli.

„To je prostě pozdě, to už může být po válce, je to strašně pomalé, tam se bojuje každý den,“ okomentoval plánované termíny vojenské pomoci Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Uvedl, že zbrojovky už počátkem minulého týdne sestavily seznam zbraní a další vojenské techniky, které mohou prakticky okamžitě do Iráku poslat.

Zájem o těžkou techniku

Dodal, že české firmy by už za pár dní mohly mít všechna povolení od iráckých úřadů. A pak bude záležet na rychlosti českých ministerstev.

„Každý den hraje roli,“ uvedl pro ECHO24.cz Hynek, podle něhož je možné vývozní licenci vyřídit za pár dní. Kromě samopalů a munice jsou přitom české zbrojovky připravené poslat na sever Iráku i těžkou techniku včetně transportérů nebo nákladních aut.

Podle Hynka není tajemstvím, že kurdské ozbrojené síly jsou vybavené pouze lehkou technikou a proti těžce vyzbrojeným a fanatickým jednotkám ISIS mají velké ztráty. Navíc nejsou ani schopny uchránit civilní obyvatelstvo.

„Dodávky tanků, minometů a raketometů by kurdským silám umožnily snížit ztráty mezi vojáky i civilisty. Kurdové už požádali o dodávku tanků T-72, o další těžké technice vedou s kurdskou stranou jednání firmy z naší Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu,“ dodal Hynek.

Náskok před konkurencí

K těžké vojenské technice se ale ministerstvo zahraničí zatím staví zdrženlivě. Podle něho případný souhlas závisí i s ustanovením nové centrální vlády v Iráku. „Pokud se tyto dodávky uskuteční, stane se tak v úzké spolupráci s našimi partnery z Evropské unie a Spojenými státy,“ uvedlo ministerstvo.

V severním Iráku ovšem nejde jenom o bezprostřední vojenskou pomoc. Z diplomatických zdrojů vyplývá, že ve hře je i další vyzbrojování v budoucnu, výcvik vojenských jednotek, které budou dál bojovat s islámskými radikály, nebo spolupráce na výstavbě vojenských opravárenských závodů a dalších zbrojovek a továren.

A ty firmy, které budou v regionu mezi prvními, budou mít před konkurencí náskok při navazování dlouhodobých vztahů nejen z Regionem iráckého Kurdistánu, ale také s Bagdádem.

Čtěte také: Proč by Češi měli uznat irácký Kurdistán

ČR by s uznáním Kurdistánu spěchat neměla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Kdo u nás přihrává solárníkům

KOMENTÁŘ

Názor společnosti, a to nejen české, na zelené energie se výrazně zostřuje. Tento týden proběhl ve sněmovně pokus aspoň trochu srovnat krok s veřejným míněním ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz