Prezident: Zabíjejte idioty, kteří se brání zatčení

Protidrogová válka

Prezident: Zabíjejte idioty, kteří se brání zatčeníNOVÉ
Rodrigo Duterte Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Presidential Communications Operations Office – Presidential Communications Operations Office (Immediate: [1]), Public Domain,https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53175923

1
Svět

ls

Filipínský prezident Rodrigo Duterte žádá policii, aby zastřelili kohokoliv, kdo se bude bránit zatčení. Jedná se tak o povolení k dalším tvrdým krokům policie, která bojuje proti drogovým gangům. Filipínci už mají ale dost krvavých zásahů. Nedávný pohřeb jednoho ze zastřelených mladistvých se změnil v protest proti policejnímu násilí, uvádí deník The Guardian.

Prezident Filipín Rodrigo Duterte se připravoval před svou řečí na hřbitově v Manile. Poté se otočil k policejnímu náčelníkovi z města na jihu Filipín, ve kterém byl zabit starosta během protidrogové akce. „Vaše povinnost vyžaduje, abyste zvládli překonat odpor zločince. Jestliže se ale vytrvale brání a je agresivní, můžete tyto idioty zabíjet. To je můj rozkaz,“ řekl podle deníku The Guardian Duterte policejnímu náčelníkovi Jovimu Espenidovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V polovině srpna začali bezpečnostní složky zvyšovat své nasazení proti drogovým kartelům. Při jedné z razií zastřelila filipínská policie v Manile 13 lidí. Celkově během jednoho týdne zemřelo na 80 lidí, uvedla agentura Reuters.

Boj proti drogám a zločinnosti byly klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Násilí během policejních zásahů však vyvolalo kritiku nejen mezi západními zeměmi a mezinárodními humanitárními organizacemi, ale i filipínskou opozicí. Nárůst počtu mrtvých odsoudila i filipínská viceprezidentka Leni Robredová, která je silným kritikem podobných policejních razií.

Starosta obchodoval s drogami

Kritici tvrdí, že policisté podezřelé zabíjejí a že mají na svědomí tisíce nevyřešených vražd uživatelů drog, které podle oficiálních informací zabili bdělí občané. Bezpečnostní složky takovou kritiku odmítají.

Při zásahu ve městě Ozamis byl na konci července zastřelen během razie starosta města a dalších 14 lidí. Reynalda Parojinoga Duterte už dříve obvinil, že je zapojen do obchodu s drogami a úplatkářství. Podle agentury AP šlo o dosud nejkrvavější policejní zásah spojený s Duterteho rázným protidrogovým tažením

Čtěte také:

Duterte nechal zatknout svou kritičku, prý brala úplatky

Nechal bych zabít tři miliony drogových dealerů, trvá na svém Duterte