Kontroloři EET přišli do kavárny Ztohoven. Měli smůlu

Kontroloři EET přišli do kavárny Ztohoven. Měli smůluNOVÉ
Kontrola EET v kavárně Bitcoin Coffee. Foto: Foto: Paralelní polis
Domov

Zásadová kavárna

ly Echo24

Pražská kavárna Bitcoin Coffee v prostoru Paralelní Polis už od začátku prohlašovala, že elektronickou evidenci tržeb (EET) nikdy nezavede. Očekávaná kontrola nakonec přišla toto pondělí, a protože EET účtenku neobdržela, bude kavárnu čekat trest. Holešovický podnik si s tím však hlavu neláme, dále trvá na tom, že evidenci tržeb v žádném případě nezavede.

„Ve včerejších ranních hodinách, konkrétně okolo desáté hodiny, navštívili kavárnu Bitcoin Coffee v prostoru Paralelní Polis v pražských Holešovicích dva kontroloři EET. Nejprve poprosili personál o pomoc se směnou bitcoinů za 200 českých korun v bitcoinovém automatu, pak si objednali dvě cappuccina a pomocí bitcoinové peněženky, kterou měli údajně zapůjčenou od známých, je zaplatili a účtenku nepožadovali. Kasa samozřejmě žádnou účtenku ani nevydala, pročež se úředníci legitimizovali jako zástupci finanční správy. Potvrdili, že provedli kontrolní nákup a v návaznosti na absenci účtenky požadovali sepsání protokolu,“ napsal Martin Šíp z kavárny Bitcoin Coffee ve svém prohlášení novinářům.

Dvouhodinového sezení nad protokolem se účastnil i právník kavárny. Jak vysokou pokutu dostanou, však Šíp neví. „Pokuta zatím kavárně udělena nebyla, podle zástupců finanční správy bude nyní věc předána oddělení, které má na starost správní trestání v oblasti evidence tržeb,“ uvedli zástupci podniku, který se nachází ve společenském prostoru Paralelní Polis, který založila umělecká skupina Ztohoven. Ta je známá „trenýrkovou“ kauzou či umístěním falešného atomového výbuchu do pořadu Panorama České televize.

Kavárna podle svých slov stále trvá na tom, že EET nikdy nezavede. „Stejně jako Paralelní Polis považujeme tento systém za bezprecedentní nástroj centralizované kontroly občanů a rakovinu pro svobodnou a aktivní společnost. Mnohé zrůdné rozměry EET se ukazují zcela jasně,“ píše Bitcoin Cofee. „Aktivní zasévání nedůvěry mezi sousedy i spoluobčany, účelové argumenty státní správy i paušální označení desetiny aktivních obyvatel za zloděje. Především jde ale o drastický zásah do soukromí všech občanů,“ argumentují kavárníci.

To jsou důvody pro nezavedení evidence, za což se uskupení nestydí. „Je to v rozporu se zakládajícími dokumenty organizace Paralelní Polis, potažmo Bitcoin Coffee, a proto nám naše členské povinnosti nedovolí jednat jinak, než EET neakceptovat,“ dodal podnik ve svém prohlášení, které doplnil fotografií ze setkání s kontrolory. Za nerespektování evidence však v krajním případě může hrozit i uzavření provozovny.

Jak název napovídá, v kavárně se dá platit pouze bitcoiny. Právě ministr financí Andrej Babiš, který stojí za rozjezdem EET, loni v lednu překvapil tím, že bitcoiny vůbec nezná. „Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku,“ řekl loni pro Český rozhlas Andrej Babiš. Za to si vysloužil od skupiny Ztohoven nelichotivou obří podobiznu v Holešovicích. Loni v říjnu nakonec Babiš Paralelní Polis navštívil a nechal si vysvětlit, co jsou bitcoiny a sám si nějaké koupil.

Čtěte také: ‚Vůbec netuším, co to je.‘ Ztohoven se pustili do Babiše

Související články