Prahu ozdobí komplex od proslulé Zahy Hadid

PROJEKT ZAHY HADID V PRAZE

Prahu ozdobí komplex od proslulé Zahy HadidFOTOGALERIE UVNITŘ
Domov

ren Echo24

Obchodní centrum u pražského Masarykova nádraží, připravované investiční skupinou Penta, má vzniknout podle návrhu architektonického studia nedávno zemřelé slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadid. V celkem osmi budovách za minimálně 6,5 miliardy korun má vzniknout na 100 000 m2 kancelářských ploch, obchodů a dalších prostor. Projekt Central Business District je společností přirovnáván k londýnské City. Na dnešním setkání s novináři to řekl spolumajitel společnosti Marek Dospiva.

Projekt studia zvítězil v soutěži před řadou dalších návrhů tuzemských i zahraničních architektů. Zájem o stavbu měl například i další z významných světových architektů Daniel Libeskind, uvedl Dospiva. Na rozdíl od tuzemských studií dokázal vítězný návrh docenit význam pozemků za magistrálou u autobusového nádraží. Ty jsou sice v současnosti zanedbané, ale mají potenciál pro vznik živého náměstí a může se tím vytvořit funkční spojení mezi dvěma stanicemi metra a dvojicí pražských nádraží.

První fáze by se podle Dospivy mohla začít stavět do dvou let, do té doby potřebuje společnost získat všechna potřebná povolení. V rámci této první etapy by mělo vzniknout na 45 000 čtverečních metrů administrativních a obchodních ploch, což je zhruba podobný rozsah jako u sousední budovy Florentina, kterou skupina Penta Investments stavěla rok a půl.

Hlavní budova nacházející se mezi nádražím a ulicí Na Florenci má svou fasádou připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem v jakousi zlatou věž. Tím má stavba odkazovat na podobu kolejiště Masarykova nádraží a zároveň hlavnímu městu přidat další dominantu. Šířka vzniklé ulice má pak být zhruba stejná, jako je výška okolních budov. To je rozložení hmoty, které podle psychologů působí na lidskou psychiku nejlépe, doplnil Dospiva.

Pro první etapu Penta vykoupila pozemky od Českých drah letos v lednu za 235 milionů korun. Celkem společnost potřebuje 22.000 čtverečních metrů plochy. Vedle Českých drah, které už předběžně s odprodejem souhlasily, patří část pozemků ČSAD Praha Holding. S tou nyní Penta podle Dospivy o odprodeji rovněž vyjednává. Pokud se ale získat tento pozemek nepodaří, bude o budovu méně. Koncept celého projektu by to neovlivnilo.

Dřívější návrhy z roku 2008 například navrhovaly úplné zrušení Masarykova nádraží. Podle nového návrhu by nádraží mělo být zachováno a přemostěno. Plánovaná výstavba by neměla ohrozit ani zbudování železničního muzea nebo výstavbu chystaného železničního spojení na Letiště Václava Havla.

Projekt výstavby u Masarykova nádraží je starší než deset let. V roce 2004 podepsaly České dráhy dohodu, na jejímž základě měla Penta na území předkupní právo. Dohoda rovněž stanovovala výpočet konečné ceny, drahám stanovila 7200 korun za čtvereční metr budoucích kancelářských a jiných ploch. Od té doby se dopravce snažil opakovaně vyjednat vyšší cenu, nakonec ale kývl na dohodu upravující alespoň dřívější termín výplaty peněz.

Čtěte více: Zemřela světoznámá architekta Zaha Hadidová