Nechceme být trojský kůň Ruska, vyzývají slovenské osobnosti Fica
Třiadvacet slovenských osobností, včetně herečky a političky Magdalény Vášáryové, sociologa Fedora Gála nebo prozaičky Lucii Piussi, vyzvalo vládu premiéra Roberta Fica a parlament v souvislosti s konfliktem na východně Ukrajině, aby nezpochybňovaly mezinárodní postavení Slovenska. Slovensko má být spolehlivý partner EU i NATO a nechovat se jako trojský kůň Ruska.
Výzva Nevisíme ve vzduchoprázdnu reaguje na vyjádření premiéra Roberta Fica z poloviny září. „Sankční válka mezi Evropskou unií a Ruskem prý poškozuje všechny a je škoda, že se EU do sankcí pustila,“ řekl premiér v diskuzním pořadu slovenské televize RTVS. Signatáři byli dále popuzeni i usnesením Národní rady ohledně mírového řešení konfliktu ze stejné doby, jak na své stránce upozorňuje Bohumil Doležal.
„Celé západní společenství se shodlo na tom, že Rusko anexí Krymu a vojenským zásahem do státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny porušilo základní mezinárodní dohody. K tomuto postoji se přiklonila i Slovenská republika. Proto pokládáme jakékoliv zpochybnění tohoto základního postoje za nepřijatelné,“ uvádí ve výzvě autoři.
„Státním zájmem Slovenské republiky a jejích občanů je jasné mezinárodní ukotvení, a ne jeho zpochybňování,“ píše se ve výzvě. „Proto vyzýváme vládu a Národní radu Slovenské republiky, aby se ve svých vyjádřeních a konkrétních politických krocích zdržely jakýkoliv prohlášeních zpochybňujících naše základní mezinárodní postavení a chovali se jako spolehliví partneři EU a NATO, a ne jako trojský kůň Ruska,“ píše se dále.
Podle signatářů výzvy je Slovensko součástí západního společenství a i jeho politických a obraných struktur. Zatím ale jeho vedení v čele s Ficem vytváří klamavý dojem, že země nestojí na straně svých partnerů a spojenců, ale zaujímá nezúčastněnou pozici mezi Ruskem a USA.
Čtěte také: Fico nestrpí NATO na Slovensku a kritizuje sankce vůči Rusku
„Celé západní společenství se shodlo na tom, že Rusko anexí Krymu a vojenským zásahem do státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny porušilo základní mezinárodní dohody, platné po druhé světové válce, a vážně tím narušilo mezinárodní vztahy. K tomuto postoji se přiklonila i Slovenská republika. Proto pokládáme jakékoliv zpochybnění tohoto základního postoje za nepřijatelné,“ uvádí ve výzvě autoři.
Čtěte také: Fico: V EU pořád slyšíme Ukrajince, ale o ruský hlas není zájem
Národní rada 14. září také přijala usnesení ohledně situace na Ukrajině. Prý podporuje „veškeré úsilí mezinárodního společenství, jehož cílem je dosažení mírového řešení konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny.“ Podle signatářů ale rada v usnesení neoznačila Rusko za hlavního agresora. Jedná se tak prý o nebezpečný odklon od základní mezinárodní doktríny, na které je postavená slovenská bezpečnostní politika.
Řada z podepsaných osobností se dříve podílela i na společné česko-slovenské výzvě Zastavme Putina!
Kiska: vedení země si má stát za svým
Na nepříjemné otázky ohledně nového slovenské kurzu musel na nedávném summitu NATO v britském Walesu odpovídat i slovenský prezident Andrej Kiska. „Je nepříjemné přijet na summit, na kterém jsou prezidenti a premiéři desítek států, naších nejbližších spojenců, a začnou mi klást otázky typu 'co se to děje'. 'Jste součástí EU nebo směřujete k Rusku?'' řekl prezident Kiska RTVS.
Čtěte také: Facka Ficovi. Kiska: Nenadřazujme obchodní zájmy svobodě a demokracii
Podle Kisky Slovensko schválilo všechny sankce a Ukrajině reálně pomohlo. Měl by se za to pak postavit jak prezident, tak premiér dané země.