Zákaz igelitek zdarma: bezplatné budou jen sáčky na pečivo

vláda schválila novelu o obalech

Zákaz igelitek zdarma: bezplatné budou jen sáčky na pečivoNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl před jednáním kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obchodníci zřejmě budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom již k opatření přistoupili.

Novelu pošle vláda do Sněmovny, podle ministerstva je třeba ji přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí se strany EU pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun.

Podle informace od Svazu obchodu a cestovního ruchu u obchodních řetězců, které přestaly rozdávat tašky zdarma a zpoplatnily je, poklesla jejich produkce v desítkách procent, u některých řetězců dokonce i o více než o polovinu.

Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle EU by tak roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.

Novela má v návaznosti na směrnici zavést také povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky. Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by mělo využít 80 procent obalů.

Novela by také měla upravit povinnost obchodníků nabízet pivo nejen v nevratných, ale i ve vratných skleněných obalech. Pokud by některý výrobce tak například v současnosti spoléhal pouze na distribuci skrze PET lahve, musel by nově zařadit do nabídky i skleněné obaly.

Čtěte také: Horší kvalitou a nechutné. Maso v konzervách by před 40 lety neobstálo

Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články