Jindřich Forejt končí po Hradu i na ministerstvu zahraničí

Konec slibné kariéry

Jindřich Forejt končí po Hradu i na ministerstvu zahraničíAKTUALIZOVÁNO
Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt Foto: FOTO: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Domov

Echo24

Bývalý ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt ukončí i služební poměr na ministerstvu zahraničí. Požádal o to sám. Ministerstvo žádosti vyhoví a poměr bude ukončen k pondělí 2. ledna. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Místa na Hradě se Forejt vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Na ministerstvu byl ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno. Forejt usiluje o post velvyslance ve Vatikánu, podle ministerstva tomu ukončení poměru nebrání.

Krátce před tím, než Hrad oznámil, že Forejt odchází z postu ředitele protokolu, média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Média také jeho výpověď spojují s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. "Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV," sdělilo ministerstvo. Forejt byl podle úřadu ve služebním poměru na ministerstvu od konce června 2015, ale již od nástupu až do ukončení poměru měl neplacené služební volno. Na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později se stal šéfem protokolu.

Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová v neděli pro ČTK řekla, že kandidát na post velvyslance nemusí být zaměstnancem ministerstva zahraničí. "Velvyslancem může být každý, koho odsouhlasí vláda a prezident," oznámila. Budoucí velvyslanec ve Vatikánu však musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň "Tajné". Podle serveru Týden.cz Forejt prověrku měl, ale po odchodu z Hradu ji vrátil. Hrad ani Národní bezpečnostní úřad tuto informaci nepotvrdily ani nevyvrátily.

Forejtovo kompromitující video

O odchodu Jindřicha Forejta z Hradu jako první informoval deník Echo24.cz začátkem prosince. Jako důvod překvapivého konce Forejta uváděla média pozdní příjezd Miloše Zemana na státní pohřeb do Bratislavy, faux pas s (ne)účastí amerického velvyslance na oslavě 28. října či tahanice kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Častěji se jeho konec však dává do souvislosti s kompromitujícím videm, které se delší dobu po redakcích českých médií pokoušela prodat dvojice mužů. S nabídkou na odkup videa se obrátili i na deník Echo24.cz. Podle informací Echo24.cz muži kompromitující materiál nabídli minimálně TV Nova. A podle vlastních slov také na Seznam.cz. Všude byli ale odmítnuti. Zatímco původně požadovali za video údajně částku 250 000 korun, po Echo24.cz žádali již jen zhruba polovinu této částky. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Záběry ale několik médií zakoupilo, zřejmě i Babišova Mafra. Snímky pak uveřejnil jeden malý nejmenovaný server.

Čtěte více: Za mříže Forejt asi nikoho nedostane. Šance na obranu má ale slušné

Kompro video s Forejtem koupila i Babišova MAFRA

Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály Mynářovy a Nejedlého intriky. Výměna šéfa protokolu se chystala několik měsíců, řekl Zeman rádiu Impuls. Ke kompromitujícímu videu Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce.

Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Praze. Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.

Jindřich Forejt byl v kanceláři prezidenta republiky zaměstnán od roku 2002, podle deníku Mladá fronta Dnes víc než půl roku pracoval zdarma jako stážista, tehdejšímu protokoláři Miroslavu Sklenářovi ho doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému Forejt tlumočil z němčiny. Forejt na Hradě po půl roce dostal poloviční úvazek, v roce 2004 už měl plný a v dubnu téhož roku protokolu začal šéfovat. Ředitelem protokolu byl až do loňského 6. prosince. Od června 2015 byl Forejt v souvislosti s nominací na post velvyslance ve Vatikánu také ve služebním poměru na ministerstvu zahraničí, ale po celou dobu měl neplacené volno. 

Čtěte více: Forejt vrátil bezpečnostní prověrku