Povstalci osvobodili strategický syrsko-irácký hraniční přechod

OPOZICE PROTI ISLAMISTŮM

Povstalci osvobodili strategický syrsko-irácký hraniční přechodAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Islámský stát
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrští povstalci s leteckou podporou aliančních sil dobyli v noci na sobotu syrsko-irácký hraniční přechod Tanf, který je důležitým strategickým bodem. Tvrdí to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Bojovníci z teroristické organizace Islámský stát (IS) měli tento přechod v držení od loňského května. Bojovníci IS mají na hranicích s Irákem stále pod kontrolou přechod Bukamal ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, uvedla agentura Reuters.

Povstalci, kteří přechod Tanf na jihovýchodě Sýrie v provincii Homs dobyli, přišli podle SOHR na syrské území z nedalekého Jordánska. V Sýrii platí již týden příměří, které ale nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát a frontu An-Nusra. Útoky na ně mohou podle dohody o příměří pokračovat.

Syrský režim a povstalci se vzájemně obviňují z nedodržování příměří. Organizace SOHR, která situaci v Sýrii sleduje z Británie, v sobotu uvedla, že za předchozí týden bylo v oblastech, v nichž má klid zbraní platit, zabito 135 lidí. Přes 550 lidí bylo podle ní zabito mimo dohodnutý klid zbraní. Podle pátečního vyjádření OSN je příměří v zásadě dodržováno.

Útočí na nás Turci, stěžují si Kurdové

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že zaznamenalo za posledních 24 hodin v Sýrii devět případů porušení příměří. Šest se odehrálo v oblasti provincie Halab (Aleppo), jedno v Damašku, jedno v Latákíji a jedno v Dará. Z území Turecka došlo rovněž k útoku na cíle v provincii Idlib, dodala Moskva. I kurdské milice YPG informovaly o útocích turecké armády na své pozice u města Kámišlí na severovýchodě země. Při útoku utrpěla jedna osoba těžké zranění, uvedl Reuters. Milice YPG jsou důležitým partnerem Američany vedené koalice proti IS. Turecko ale tyto milice považuje za teroristickou organizaci.

Klid zbraní je podmínkou mírových rozhovorů, které mají v Ženevě pokračovat příští týden. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura očekává, že rozhovory začnou 10. března. Schůzky podle něj budou stejně jako na konci ledna nepřímé. „Někteří přijedou již devátého. Jiní, kvůli problémům s hotelovou rezervací, přijedou 11. března. Ostatní pak 14. března,“ citovala v sobotu agentura Reuters de Misturu. „Povedeme přípravná jednání a pak to detailně probereme s každou ze skupin zvlášť,“ dodal zmocněnec OSN.

Čtěte také: Opozice: Syrská vláda masivně porušuje příměří

Občanská válka v Sýrii si za pět let vyžádala přes čtvrt milionu obětí a způsobila masovou vlnu uprchlíků do Libanonu, Turecka, Jordánska a Evropské unie. Podle únorové statistiky OSN vyhnala válka z domovů přes 13 milionů Syřanů, z toho 4,8 milionu jich uteklo do zahraničí.

Příměří pomohlo ke zlepšení dodávek humanitární pomoci do některých oblastí Sýrie, ale podle de Mistury syrská vláda nepostupuje s pomocí dost rychle.

Čtěte také: Porušili Rusové příměří? Šest syrských měst pod palbou

Turci zastřelili devět Syřanů, chtěli do země přejít ilegálně

Sdílet: