K volbám nechoďte, vyzval britské muslimy londýnský imám
Jen Alláh rozhoduje, co je zákonné
V Londýně v pátek protestovalo přibližně 100 krajně pravicových radikálů před centrální londýnskou mešitou a Islámským kulturním centrem. Vadilo jim kázání místního imáma Choudaryho, který nabádal muslimy, aby se neúčastnili nadcházejících voleb. Obě skupiny od sebe musela oddělovat zhruba stovka policistů.
Přibližně 100 příznivců krajně pravicových uskupení Britain First a English Defense League (EDL) přišlo před mešitu v době, kdy do ní vcházeli věřící, aby se zúčastnili muslimské páteční modlitby. Hromadně skandovali slogany jako: „Teroristická špíno,“ nebo: „Je to naše země, bereme si ji zpátky.“ Někteří si přitom z recese oblékli muslimský oděv nikáb nebo si na hlavu nasadili masku prasete. Mnoho lidí v davu mávalo anglickými a britskými vlajkami.
Muslimové se po skončení modlitby shromáždili kolem klerika Anjema Choudaryho. Ten na ně ve svém projevu naléhal, aby nechodili k blížícím se volbám. Jeho pomocníci přitom rozdávali letáky s titulkem „proč islám striktně zakazuje volit“. List London Evening Standard uvedl, že v letácích se dále psalo: „Jenom Bůh může věci učinit právními či protiprávními. Když to udělá člověk… je to považováno za ten nejohavnější zločin“.
A photo of us addressing Muslims as they leave Regents Park Mosque after Jumuah prayers yesterday #StayMuslimDontVote pic.twitter.com/AQpzkviTsE
— Anjem Choudary (@anjemchoudary) April 4, 2015
Choudary je dlouhodobě právem považován za extremistu. Podle Guardianu je na něj napojeno mnoho Britů, kteří odešli bojovat na Blízký východ za Islámský stát (IS). V minulosti pak Choudary prohlásil, že by rád odešel ze Spojeného království a odstěhoval se na území kontrolovaná radikály z IS, kdyby mu britské úřady vrátily jeho cestovní pas.
Britain First and EDL protesters clash with Muslim worshippers outside London mosque http://t.co/hQv79DO5sk pic.twitter.com/1tHdqCi7uk
— Evening Standard (@standardnews) April 3, 2015
Nutno podotknout, že kromě příznivců Britain First a EDL se proti projevu Choudaryho ohradili i někteří muslimové. Například Ahmed Dogan, architekt původem z Turecka, který řekl: „To, co říkají, je úplně špatně.“
I když na místě bylo velké množství policistů – zhruba tolik jako krajně pravicových demonstrantů – nepodařilo se jim předejít incidentům a během dne došlo k několika menším potyčkám. V jednom případě od sebe strážci zákona museli oddělit skupinku mladých muslimů a příznivců EDL, z nichž jeden byl oblečen do muslimské burky. Mluvčí londýnské Metropolitní policie uvedl, že během dne nebyl nikdo zatčen.