Míříme ke zvýšení daní. Vláda šetří miliony, rozhazuje miliardy
O víkendu se sejde prezident Miloš Zemana s ministrem financí Andrejem Babišem nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Závěr schůzky je očekávatelný. Oba politici se společnou ambicí profilovat se jako ti správní hospodáři a ekonomové, se shodnou, že hlavní prioritou je zvýšení veřejných investic. Miloš Zeman bude tlačit na okamžité nalití státních miliard do silnic a dálnic. Zdrženlivější Andrej Babiš bude oponovat, že nejsou připravené projekty, do nichž by se peníze daly okamžitě investovat.
Bohužel hlavně není z čeho nalívat. Česká ekonomika se po letech konečně probírá z recese. Česká národní banka očekává, že příští rok poroste o 2,5 procenta. Ministerstvo financí stále drží jeden z konzervativnějších odhadů a odhaduje vzestup na dvě procenta.
Zároveň s oživením ekonomiky přichází výrazné rozvolnění hospodaření státu. V časech recese Nečas s Kalouskem šetřili, v časech oživení Sobotka s Babišem za souhlasného pokyvování Miloše Zemana prudce zvyšují státní výdaje. Ekonomický vzor levicových politiků John Maynard Keynes, na něhož se rád intelektuálně odkazuje prezident republiky, považoval za prospěšné vytvářet v časech prosperity přebytky rozpočtu, aby se naopak v chudších časech recese daly státní finance stáhnout do schodku. My děláme přesný opak. Andrej Babiš se zaklíná, že nedovolí v rozpočtu vyšší schodek než 100 miliard korun. Fakticky ale výdaje státu převýší příjmy o více než 130 miliard.
Těch třicet miliard jsou mimořádné příjmy, které vláda do rozpočtu natáhne. Více než 15 miliard má vynést dividenda z ČEZ, dalších 6 miliard se stahuje z nahromaděných zisků státních Lesů, skoro dvě miliardy mají přijít ze státního Budvaru. Pak jsou tady dvě miliardy ze Státního úřadu pro kontrolu léčiv. Kolem 3 miliard mají vynést úhrady těžebních firem za vytěžené nerosty. Většina těch příjmů (s výjimkou nerostů) se vůbec nemusí v příštím roce opakovat. Proti tomu si sociální demokraté dokázali prosadit zvýšení povinných výdajů o zhruba dvacet miliard korun. Valorizace důchodů, zvýšení platů státních zaměstnanců, porodné na druhé a třetí dítě, vyšší daňové dětské slevy budou státní kasu jako povinné výdaje zatěžovat už každý další rok.
Sobotkova vláda dokázala schválit spoustu nových výdajů, ale nedokázala proti nim najít stejně vysoké příjmy. Na stránkách Babišova ministerstva financí blikala včera celý den nová zpráva, že 73 miliónů přinese do rozpočtu zisk z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, pohrobku po RVHP. Není to ani setina výdajů rozpočtu.
Lidé Andreje Babiše šetří na nákupech kancelářského papíru, úrocích za uložení státních peněz. Chlubí se, jak dobře si umí ohlídat každý milion. To je záslužné. Mezitím ale neodkáží zabránit zvyšování dluhů o miliardy. Andrej Babiš realisticky tvrdí, že lepší výběr daní, který jeho ANO slibovalo, se nedá čekat ze dne na den. Prý to potrvá alespoň rok dva. I kdyby se ale vládě podařilo zázračně výběr DPH, o němž Babiš mluví, zvýšit, nové výdaje to nevyváží. Na dani z přidané hodnoty se ročně vybere 218 miliard korun. Aby se zaplatily vyšší výdaje, na něž už Babiš Sobotkovi kývl, bylo by potřeba vybrat o dvacet miliard navíc. Šance, že se to podaří, je téměř nulová.
Mimořádné příjmy za 30 miliard se nedají ze státních firem vytáhnout každý rok. Dřív nebo později přijde zvyšování dluhů nebo daní.