Babiš zvýší daně živnostníkům a manažerům

Komentáře
Sdílet:

Andrej Babiš včera poprvé představil, jak bude v roli ministra financí měnit daně. Zjevně nemá ambici být žádným reformátorem. Politicky se chce soustředit na represi, kontrolu a potlačování daňových úniků.

U samotných změn daní v podstatě jen plní přání sociálních demokratů (snížení DPH na vybrané zboží, zvýšení přímých daní pro lidi s vyššími příjmy a živnostníky, daňové slevy na děti). Nic vlastního nepřidává a při prezentaci dává najevo, že tohle není jeho představa a drží si od ní odstup.

Připlatí si živnostníci a manažeři

Nový ministr financí nejdřív oznámí, že máme už dnes v porovnání s jinými zeměmi vysoké daně z příjmu i zdanění práce. Vzápětí představí návrhy zvyšující přímé daně podnikatelům a lidem s vyššími příjmy. Živnostníkům chce Babiš snížit daňové paušály. Ty přitom prosadil v roce 2005 v roli ministra financí současný premiér Bohuslav Sobotka. Jeho bonus pro podnikatele byl tehdy velkorysý. Zemědělcům zvedl odpis z 50 na 80 procent daňového základu. Řemeslníkům z 25 na 60, ostatním živnostníkům z 25 na 50, svobodným povoláním z 30 na 40 a u příjmů z pronájmů na 30 procent. Od té doby stále klesá částka, kterou živnostníci odvádí do státní pokladny.

Babiš zatím neřekl, na kolik chce paušály snížit. V každém případě je to zvýšení daní i byrokracie pro drobné podnikatele. Při vysokých paušálech se nevyplatilo skladovat faktury a účtenky, teď se k tomu zase bude muset značná část podnikatelů vrátit.

Díky velkorysým paušálům dnes platí živnostníci na daních podstatně méně než zaměstnanci se stejně vysokými příjmy. S rozdílem stoupá motivace lidí pracovat na vlastní účet. Snížení paušálů ale prosazuje i TOP 09. Rozdíly považuje za nespravedlivé vůči zaměstnancům.

Babiš zároveň zvedne daně lidem s vyššími příjmy. Superhrubá mzda, z níž se vypočítává daň z příjmů (hrubý plat plus všechny odvody placené zaměstnavatelem), měla být původně zrušena už od ledna 2015. S ní měla padnout i druhá sazba daně 22 procent pro platy nad 100 tisíc korun měsíčně. Zároveň se měly snížit i stropy na odvody zdravotního a sociálního pojištění z vyšších příjmů. Babiš to odkládá na rok 2016, čímž lidem s vyššími příjmy prodlužuje vyšší daně přinejmenším o rok. Od roku 2016 pak slibuje nové zvýšení daní. Zatím neřekl, kolik konkrétně by měli lidé s vyššími platy státu odvádět. Velkopodnikatel v roli ministra financí zvedá daně živnostníkům, manažerům a dobře placeným profesionálům.

Kosmetický manévr s DPH

Správným krokem snižující přímé daně je naopak obnovení daňových slev na děti a pro pracující důchodce. Za první dítě si dnes jeden z rodičů může odečíst z daní 13 404 korun ročně. Důchodcům sebrala daňovou slevu Nečasova vláda. Až do roku 2013 si mohli stejně jako všichni ostatní odečítat 23 640 korun. Andrej Babiš neupřesnil, jak vysoké budou slevy na další děti. Součet všech jeho návrhů bude ale znamenat vzestup přímých daní, které už dnes sám považuje za vysoké. Detailní návrhy ukážou, o kolik porostou.

Snížení DPH je velmi krotké. Do třetí, nejnižší sazby DPH, by se měly přesunout jen léky, knihy a nenahraditelná výživa. V soupisu výjimek chybí noviny a časopisy, které se v návrzích na výjimky tradičně objevovaly vedle knih. Kdyby se tam opět vrátily, dostával by se ministr financí jako vlastník mediálního domu Mafra do přímého konfliktu zájmů.

Babišovy daňové změny se drží při zemi. S ekonomikou v dobrém ani zlém nijak vážně nepohnou a zásadně nemění ani přerozdělování od chudších bohatým. Andrej Babiš soustředí síly spíš na kontrolu a represi proti daňovým únikům. Od ní si slibuje, že mu přinese do státní podklady desítky miliard navíc, aby se mohl před příštími volbami prezentovat jako dobrý hospodář. Jako ten, kdo udělal přítrž zlodějinám, aby nemusel zvyšovat daně, k čemuž ho tlačili sociální demokraté.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz