1 NEJISTÝ VÝVOJ KORUNY

Česká koruna může po intervencích i oslabit, varoval Rusnok

, NOVÉ

Témata: , ,

České koruně hrozí ještě další oslabení poté, co za necelé tři měsíce patrně skončí Česká národní banka s intervencemi. Přestože mnozí investoři očekávají, že koruna naopak posílí. Prohlásil to guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy

„Jsou důvody pro to, aby kurz mírně posílil. Jsou důvody pro to, aby mohl teoreticky nebo prakticky oslabit,“ řekl guvernér ČNB Rusnok s tím, že vývoj kurzu není možné přesně odhadnout. Je ale přesvědčený, že bude ze začátku rozkolísaný. 

K dalšímu oslabení podle Rusnoka dojde v situaci, kdy investoři budou chtít inkasovat zisky. Bude ale chybět taková nabídka, aby mohli koupit eura v novém kurzu.

„Odborně tomu říkáme chybějící protistrana – v momentě, kdy už nebudeme automaticky nakupovat eura. Investoři, kteří sem nainvestovali poměrně velké sumy peněz, najednou budou chtít všichni vyinkasovat zisk a odejít zpátky do své mateřské země. Je otázka, kdo jim eura za nové kursy bude chtít nabídnout,“ dodal Rusnok.  

Česká národní banka se zavázala uměle oslabovat korunu ještě v prvním čtvrtletí roku 2017 a poté patrně její intervence skončí. Jejím cílem byla dvouprocentní inflace, což se podařilo splnit už v loňském prosinci.

ČNB se rozhodla zahájit devizové intervence 7. listopadu 2013, kurz české měny klesl z úrovně 25,50 koruny za euro na 27 korun za euro, kde se pohybuje i v současnosti. Zásah ČNB vyvolal vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků, mezi nimi i od prezidenta Miloše Zemana. Banka přesto od svého rozhodnutí neustoupila, nejnověji se hovoří o tom, že by intervence měly skončit v polovině roku 2017.

Jiří Rusnok nahradil ve funkci guvernéra ČNB Miroslava Singera začátkem loňského července. Singerovi skončil už druhý šestiletý mandát v ČNB, a nemohl být proto znovu jmenován. Dalšími členy bankovní rady se od července stali Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký.  

Další změny v bankovní radě ČNB proběhnou letos v únoru, kdy se novými členy stanou Oldřich Dědek a Marek Mora. Předpokládá se, že budou mít oba spíše vstřícný postoj k zavedení eura. Dědek se stal v roce 2007 národním koordinátorem zavedení eura a Mora je od roku 2015 ředitelem pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na generálním sekretariátu Rady Evropské unie. 

Čtěte také: Konec intervencí je pravděpodobný v polovině 2017, zopakovala ČNB

ČNB v září utratila za intervence na 100 miliard korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.