Členka Pussy Riot zadržena. Šila na náměstí ruskou vlajku

Jako vězeňkyně

Členka Pussy Riot zadržena. Šila na náměstí ruskou vlajkuNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Naděžda Tolokonnikovová, členka punkové skupiny Pussy Riot a politická aktivistka, byla zadržena. Stalo se to na moskevském náměstí, kde spolu s Kaťjou Nanaševovou protestovaly proti situaci vězeňkyň. Záhy ale byly odvedeny policií, naloženy do přistaveného auta a odvezeny.

Ženy protestovaly proti nelidským podmínkám, které panují v ženských věznicích, netradičně: plánovaly, že na Bolotném náměstí v centru Moskvy sešijí ruskou vlajku. Obě se oblékly jako vězeňkyně, na prsa si přilepily falešné vězeňské číslo a na hlavu si uvázaly šátky.

Na náměstí si s sebou přinesly také šicí stroj, na kterém chtěly sešít bílý, červený a modrý pruh látky. K samotnému šití se ale nedostaly, protože se během chvíle objevili policisté. Ti obě ženy posadili do policejního auta a odvezli je do městské čtvrti Jakimanka.

Přímo v policejním autě pořídila Tolokonnikovová společnou fotku obou žen, kterou umístila na Twitter. V komentáři k ní se píše: ,,Byly jsme šoupnuté do policejní dodávky za to, že jsme na Bolotném náměstí šily ruskou vlajku. Jako ruské vězeňkyně. Svátek!“

Na svůj facebookový profil zanedlouho umístila komentář, v němž vysvětlovala, kvůli čemu protestovala. ,,O ženy ve vězení se nikdo nezajímá. Většina lidí nerozumí tomu, jak nelehká životní situace pro ženy propuštěné z vězení nastává,“ píše se v něm.

Sama Tolokonnikovová má zkušenosti z ruského trestaneckého tábora v Mordvinsku. Odsouzena byla na dva roky za výtržnictví za to, že spolu se dvěma dalšími členkami punkové skupiny Pussy Riot zpívala v moskevské katedrále písně kritizující prezidenta Putina.

V táboře později zahájila na protest proti nelidským podmínkám hladovku. V dopise, který zveřejnil její manžel, popsala až sedmnáctihodinovou pracovní dobu, bití, morální ponižování nebo pocity hladu.

V prosinci roku 2013 byla na základě amnestie od ruské Státní dumy propuštěna a založila občanské sdružení Zona prava. To má za cíl právní, psychologickou a informační podporu vězňů v Rusku a chce dosáhnout větší otevřenosti a humánnějších podmínek v ruském soudním a vězeňském systému.

Sdílet:

Hlavní zprávy