Policie šetří anonymní udání na ČT. ‚Je to další pokus o pošpinění‘

Protikorupční policie se dotazuje

Policie šetří anonymní udání na ČT. ‚Je to další pokus o pošpinění‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká televize čelí dalšímu pokusu o zdiskreditování svého postavení jako veřejnoprávní instituce. Policie dostala anonymní udání, které kritizuje průběh veřejných zakázek z roku 2013, a žádá jejich vyšetření. Měsíc předtím kritizoval stejné body i poslanec za KSČM Jiří Valenta při projednávání hospodaření ČT. Podle televize jsou všechny údaje k zakázkám veřejně dostupné a trestní oznámení je jen účelovým pokusem o poškození instituce.

Česká televize musí řešit anonymní udání, které proti ní někdo podal na protikorupční policii. Povinností policie je prověřit každé oznámení, a tak televizi vyšetřuje pro šest veřejných zakázek, ve kterých podle anonyma měla televize pochybit. V dalších dvou bodech anonym televizi obviňuje ze špatného hospodaření s penězi na dopravu a s tzv. rezervním fondem koncesionářských poplatků.

,,Sedm z osmi věcí je veřejně dostupných na internetu a podivujeme se nad tím, že je podle někoho potřeba je vyšetřovat. Oznámení je navíc plné nepřesností a neexistujících údajů. Obáváme se, že anonymní udání je jen další snahou o zatahování policie do hry o Českou televizi,“ řekl pro ECHO24.cz manažer kanceláře generálního ředitele Vít Kolář. 

Trestní oznámení napadá například hospodaření s ,,rezervním fondem koncesionářských poplatků.“ Ten ale ČT podle Koláře nikdy neměla, má pouze běžný účet s těmito poplatky. Dále trestní oznámení naráží na způsob, jakým instituce vybírá pořady do výroby. 

Obsah trestního oznámení je v podstatě shodný s projevem, který na začátku dubna pronesl poslanec za KSČM Jiří Valenta při sněmovním projednávání výroční zprávy o hospodaření České televize za rok 2013.

Valenta, který se předtím nikdy k problematice médií nevyjadřoval, mluvil například o podle něj podezřelých výběrových řízeních nebo přílišných výdajích na taxi službu, kterou televize využívá pro externisty a hosty.

ČT se domnívá, že jde o účelové načasování celé kauzy těsně před schvalováním výroční zprávy o hospodaření ČT. Valenta měl možnost vznést svou kritiku při projednávaní zprávy ve volebním výboru po dobu uplynulých 11 měsíců.

Protikorupční policie dala České televizi termín 19. května, do něhož musí poskytnout požadované údaje. Přesně ten den se zároveň výroční zpráva za rok 2013 bude znovu projednávat v Poslanecké sněmovně. 

,,Samozřejmě veškeré údaje policii v termínu poskytneme. Budeme na tom nějakou dobu pracovat,“ řekl Vít Kolář pro ECHO24.cz.

Čtěte také: Babišův Agrofert neuspěl. Rada ČT se postavila za Reportéry

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz