Češi na šikmé ploše rekordních dluhů. Ale pořád skoro nejlepší v Evropě

KDO JE SCHOPEN PLATIT DLUHY

Češi na šikmé ploše rekordních dluhů. Ale pořád skoro nejlepší v Evropě
Premiér a jeho ministři: Petr Fiala, Zbyněk Stanjua a Marian Jurečka. Analytici Fitch nás bedlivě pozorují v kategorii „negativní výhled“, jako adepta na snížení známky úvěrové spolehlivosti. Foto: Profimedia.cz
1
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Začátkem května přichází z ministerstva financí zpráva, že za první čtyři měsíce letošního roku má schodek státního rozpočtu rekordní a donedávna skoro nepředstavitelnou výši 200 miliard korun. Přichází jen několik dní poté, co se objevila informace, že ratingová agentura Fitch snížila Francii hodnocení spolehlivosti splácet státní dluhy na naši úroveň AA–. To znamená v řeči klasických školních známek trojku. Dobrý. Paříž měla do té doby dvojku. Ale kvůli riziku, že její očekávané schodky rozpočtu na letošní a příští rok už jsou na poměry dvojkařů z kategorie AA+ příliš vysoké, sestoupila dolů. Je to poprvé v historii, co se Francouzi propadli se svou spolehlivostí splácení dluhů do stejné kategorie jako my.

Nebo se to dá vidět z druhé strany. Je to poprvé, kdy jsme ve stejné lize jako Francouzi. Druhá největší ekonomika Evropy, která až do krize eurozóny v roce 2010 patřila do úzkého elitního klubu jedničkářů. Zemí s nejvyšším ratingem. V řeči Fitch stejně jako dalších dvou všeobecně respektovaných agentur Moody’s a Standard & Poor’s nositelů AAA. Teď je na tom Francie jako my. Nás na rozdíl od ní už analytici Fitch bedlivě pozorují v kategorii „negativní výhled“, jako adepta na snížení známky úvěrové spolehlivosti.

Dostali jsme se tak do pozoruhodné situace. Ve chvíli, kdy jsme na šikmé ploše rekordních nekontrolovaných státních dluhů, je v celé Evropské unii jen sedm spolehlivějších dlužníků než Česká republika. Je to výstižná ukázka, jak relativní věci jsou. A jak je důležité, s kým se zrovna srovnáváte. Víc než o tom, že jsme na tom snad lépe, než se nám na první pohled může zdát, to v tomto případě svědčí, že hodně špatně je na tom značná část Evropy.

Jedničkářů s nejvyšší známkou od všech tří agentur je v Evropské unii jen pět: Německo, Lucembursko, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko. V Evropě mimo Unii pak ještě Švýcarsko a Norsko. Samotná Evropská unie, která v roce 2020 ve jménu záchrany po covidu poprvé porušila tabu a vydala se cestou společných sdílených dluhů, má jedničku jen od dvou ze tří agentur. Od Standard & Poor’s má dokonce trojku. To znamená stejnou známku jako Francie.

V klubu dvojkařů jsou Rakušané a Finové. Mezi trojkaři s námi a Francouzi třeba Belgičané, Britové, Estonci a Irové. Pak už je to výrazně horší. Pro srovnání: Slováci mají čtyřku, Poláci pětku. Ale všechno jsou to pořád známky v elitní kategorii ratingů ze série A. Řada zemí Evropské unie už je v druhé lize béček.

Celý text o tvorbě ratingů a důvěře ve spolehlivost dlužníků si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články