Tucet zahradníků šlo s kůží na trh
KVĚTINOVÉ SLAVNOSTI
Uplynulou sobotu proběhly v zámecké zahradě ve Ctěnicích u Prahy první Květinové slavnosti. Co to je? Kdysi patřily do naší historické tradice a v mnoha zemích Evropy se jich stovky konají podnes. Proč se nekonají u nás? Kdoví? Možná je převálcovaly jiné druhy prodeje a prostě se neobnovily. Proč se těší takové oblibě ve Francii, Anglii, Německu, Holandsku či Belgii?
Část tamějších pěstitelů si chce zachovat možnost vybrat si výpěstek osobně, a to přímo u toho, kdo jej vypěstoval. K čemu jim to je? Zahradník své rostliny dobře zná a ví o nich vše potřebné. Záruka pravosti a vitality je zavazující, pěstitelé své zahradníky často léta znají, spolupracují a předávají si zkušenosti. Jejich zájem je společný a blízký. Pěstovat rostliny do krásy. Výběr rostlin je osobní věc, protože jsou živé.
Tucet zahradníků se odhodlalo jít do nejistého podniku a nabídnout své výpěstky napřímo. Šli takříkajíc s kůží na trh. V posledních dnech šla informace o konání této akce šeptandou mezi přáteli a setkala se s velkým ohlasem.
Zahradníci z Čech i Moravy nabízeli přímo své výpěstky, od skalniček přes trvalky, kapradiny, růže, kvetoucí keře až po dendrologické rarity. V nabídce se objevila například stoletá kopretina 'Česká píseň' nebo šalvěje vyšlechtěné přímo ve Ctěnicích. Nechyběly přednášky o volbě stanoviště pro rostliny nebo o ctěnickém parku. Důležitou součástí byl program pro děti, občerstvení a úschovna květin s rozvozem k autům. Nyní je na návštěvnících a Muzeu hl. města Prahy, zdali dají obnovení tradice šanci na budoucnost.
Čtete rádi texty Ondřeje Fouse? Edice Echo vydává jeho knihu Lodyhy v řádcích. Koupit si ji můžete ZDE.