Nebezpečný komár u sousedů: Bodá bolestivě a může přenášet tropické viry
KOMÁR TYGROVANÝ
Bodnutí komárem tygrovaným, původem z Jihovýchodní Asie, bolí víc než běžné. Podle deníku Bild však budí obavy zejména z jiného důvodu. Hmyz, který se v posledních letech rychle šíří po Německu, totiž může přenášet nebezpečné tropické viry jako dengue, chikungunya nebo zika. Ačkoliv tak podle deníku v Německu dosud nevznikla žádná větší ohniska nákaz, s přivezenými viry ze zahraničí hrozí minimálně lokální přenosy, jak se už v evropských zemích stalo. S každým novým případem pak podle Bildu roste riziko, že se exotické nákazy usadí do budoucna i v Evropě.
Asijskému komárovi se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí. Mezi známé oblasti výskytu jsou Bádensko-Württembersko, jižní Hesensko, Porýní-Falc, Horní Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Sársko. Komár se často šíří podél dálnic a přepravních tras, protože „cestuje“ společně s lidmi v autech či nákladní dopravě.
V Česku výskyt tohoto druhu komára odborníci pozorují na jižní Moravě už od roku 2012, později ho zaznamenali i v jižních a středních Čechách, jak jsme informovali zde.
Komár tygrovaný je potenciálně nebezpečný. Jeho bodnutí je výrazně bolestivější než u jiných druhů komárů. Výzkum Heidelberské univerzity ukázal, že u 15 procent testovaných osob se po štípnutí vytvořily puchýře a svědění přetrvávalo až tři dny. Komár totiž doslova piluje kůži svým jemně zoubkovaným sosákem a přitom do ní vpouští velké množství slin, popsal deník Bild. Jak uvádí zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jeho sliny obsahují enzymy, které brání srážení krve, a navíc exotické bílkoviny, na něž evropský imunitní systém reaguje silněji.
Na rozdíl od běžného komára, který je aktivní hlavně za soumraku, komár tygrovaný loví během dne a je znatelně agresivnější. Samice navíc přijímá krev po „doušcích“, tedy opakovaně bodá, dokud si nenasbírá dostatečné množství pro kladení vajíček – ať už z jednoho člověka, nebo několika. Tento způsob sání "po douškách“ zvyšuje množství přenesených slin a tím i riziko přenosu viru mezi různými osobami.
Mezi největší hrozby patří viry dengue, chikungunya a zika, které se běžně vyskytují v tropech. Zatím sice Německo nezaznamenalo větší epidemii těchto nemocí, ale jednotlivé případy by mohly spustit lokální přenos. Důkazem je případ z Barcelony v roce 2023. Tam se jeden člověk vrátil z dovolené nakažený virem dengue. Po bodnutí komárem tygrovaným se virus následně potvrdil u dalších pěti osob. Podobné případy byly hlášeny i ve Francii a Itálii.
Podle Bildu tak roste znepokojení, že čím více komárů tygrovaných se v Evropě usídlí, tím větší je riziko, že se zde trvale zabydlí i tropické viry.