Putin a Si podepsali závazek o jaderných zbraních. Platil jen tři dny

RUSKÉ JADERNÉ ZBRANĚ

Putin a Si podepsali závazek o jaderných zbraních. Platil jen tři dny
Rusko a Čína ve společném prohlášení na závěr Siovy návštěvy v Moskvě minulý týden prohlásily, že "všechny jaderné státy by se měly zdržet rozmísťování jaderných zbraní v zahraničí". Foto: Kreml
1
Svět
Sdílet:

Putinovy jaderné zbraně v Bělorusku budí rozruch v Severoatlantické alianci (NATO), mohly by ale znepokojit i spřátelenou Čínu. Ruský prezident Vladimir Putin totiž během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga prohlásil, že „všechny jaderné státy by se měly zdržet rozmísťování jaderných zbraní v zahraničí“. Sám ale později v tom stejném týdnu toto porušil.

V sobotu pozdě večer Vladimir Putin oznámil, že Rusko umístí taktické jaderné zbraně v Bělorusku, ačkoliv minulý týden společně s čínským prezidentem trval na tom, že neporuší závazky Moskvy v oblasti nešíření jaderných zbraní. Jeho činy jsou tak v rozporu se společným prohlášením Ruska a Číny na závěr Siovy návštěvy v Moskvě. Ta skončila 22. března. Putin svůj záměr rozmístit jaderné zbraně v Bělorusku oznámil o tři dny později.

„Putinovo prohlášení zpochybnilo výsledek jeho setkání se Si,“ uvedl pro Bloomberg Tariq Rauf, bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii pro nešíření jaderných zbraní. „Zdá se, že vysílá jaderný signál domácímu publiku a snaží se ujistit vlastní veřejnost, že Rusko si vede dobře, že válka na Ukrajině probíhá v pořádku.“ Putinův záměr rozmístit jaderné zbraně v Bělorusku naznačuje, že Peking a Moskva si své závazky mohou vykládat odlišně, přičemž bývalý americký velvyslanec Michael McFaul uvedl, že to svědčí o nedostatku respektu vůči Siovi.

Putin své rozhodnutí přesunout jaderné zbraně do Běloruska obhajoval tím, že USA je již dlouho umísťují v zemích Severoatlantické aliance. Německo a Nizozemsko patří mezi spojence USA, kteří jaderné zbraně mají na svém území. Po dokončení ratifikace svého členství v NATO může svou jadernou politiku přehodnotit také Finsko.

Proti činům Vladimira Putina se staví i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Rusko by podle něj mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, uvedl to po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Lipavský také zdůraznil, že NATO je jaderná aliance a má prostředky pro odstrašení rivalů.

Sdílet: