Hackeři zaútočili i na knihkupectví Kosmas. Ochromili expedici knih
KYBERÚTOK NA KNIHKUPECTVÍ
Tuzemské knihkupectví Kosmas se stalo terčem cíleného kybernetického útoku. Hackeři ochromili interní logistický systém a omezili expedici zakoupených knih k zákazníkům. Obchod zároveň uvedl, že internetové stránky a e-shop zůstávají funkční a bezpečné. Podle firmy nebyly ohroženy osobní údaje a platební informace zákazníků. „Požadovali výkupné. My ho nezaplatili,“ uvádí Kosmas na svém webu.
"V posledních dnech jsme se stali terčem cíleného hackerského útoku," uvedlo knihkupectví. Podle firmy byl útok natolik závažný, že jeho následky budou vyžadovat delší čas na obnovu. Společnost nicméně zdůrazňuje, že zlu nehodlá ustupovat – a že se rozhodla čelit situaci se vší odvahou. "Věříme, že zlu se neustupuje. Že i mimo stránky knih je prostor pro odvahu a odhodlání," píše Kosmas.
Zákazníkům Kosmas doporučuje, aby nákupy na e-shopu nevzdávali – byť může dojít ke zpoždění dodávek. „Každá objednávka je pro nás povzbuzením i signálem, že má smysl pokračovat,“ píše tým knihkupců s prosbou o trpělivost a poděkováním za podporu. Hackerský útok totiž ochromil interní logistický systém a proto nefunguje expedice knih. Na obnově systému nyní firma spolupracuje s bezpečnostními experty.
Útok hackerů v Česku roste, Lipavský si pozval čínského velvyslance
Jedná se o další útok hackerů na tuzemskou instituci v poslední době. Například v dubnu hackeři zaútočili na Správu služeb hlavního města Prahy, nebo na sociální sítě premiéra Petra Fialy (ODS). Za poslední rok kyberzločinci útočili i na ČTK, pražskou bezpečnostní konferenci a další tuzemské společnosti.
Průměrný počet hackerských útoků na jednu firmu v Česku vzrostl ve třetím čtvrtletí 2024 meziročně o 69 procent na 2153 týdně. Česko tak nadále patří k nejméně bezpečným zemím v Evropě, kde týdenní průměr dosahuje 1557 útoků, doplnila bezpečnostní firma Check Point.
Podle mnohých expertů za většinou útoků stojí hackeři z Ruska a Číny. To svým způsobem potvrdil i ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Česká vláda totiž dnes označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, uvedl resort na svém webu.
Jan Lipavský na síti X dodal, že si nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze Fenga Piaoa. Doplnil, že na ministerstvu zahraničí zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Generální tajemník NATO Mark Rutte i šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová uvedli, že stojí za Českou republikou.
Vyšetřování incidentu, které podle ministerstva určilo zodpovědnost za útok s vysokou mírou jistoty, provedly společně Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. "Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou ministerstva státní bezpečnosti (MSS)," napsal resort zahraničí.
SOUVISEJÍCÍ: Počet kyberútoků stoupl o 69 procent. Česko patří mezi nejméně bezpečné země
Vláda podle ministerstva jednoznačně odsoudila tuto škodlivou kybernetickou kampaň proti své kritické infrastruktuře. "Toto jednání narušuje důvěryhodnost Čínské lidové republiky a protiřečí jejím veřejným prohlášením. Tyto aktivity jsou v rozporu s normami odpovědného chování států v kybernetickém prostoru, které podpořily všechny státy OSN," poznamenal úřad. Čínu vyzval k dodržování závazků a principů, zdržení se obdobných útoků a přijetí odpovídajících opatření.