Co je dnes Západ a Evropa? „Vládnou elity přisáté k stroji na bohatství“

ECHO SALON O EVROPĚ

Co je dnes Západ a Evropa? „Vládnou elity přisáté k stroji na bohatství“
Echo Salonu se zúčastnili: spisovatel Benjamin Kuras, antropolog Ivo Budil, geolog a esejista Václav Cílek, filozof a historik Petr Hlaváček a sociolog Karel Hlaváček.​​​​​​​ Foto: Echo24
1
EchoSalon
Jiří Peňás
Sdílet:

Záminkou pro naši debatu je nedávné dvacáté výročí vstupu ČR do Evropské unie. Na to mohou být různé vzpomínky a různé názory, jež pravděpodobně během našeho hovoru vyplynou. Ale zde půjde o širší perspektivu. O to, kam v dějinách Evropy, našeho kontinentu, EU patří.

Echo Salonu se zúčastnili: spisovatel Benjamin Kuras, antropolog Ivo Budil, geolog a esejista Václav Cílek, filozof a historik Petr Hlaváček a sociolog Karel Hlaváček.

Celá audio a video verze ZDE.

Jak to s EU vidíte vy?

Kuras: Když v roce 1973 vstupovala Velká Británie, kde jsem tehdy žil – doposud jsem britský občan – do Evropského společenství, tak jsem byl nadšený Evropan. To trvalo zhruba dvacet let, do Maastrichtské smlouvy v roce 1992, kdy se hospodářské společenství změnilo v politické a začal vznikat nadnárodní útvar, který postupně měl nahrazovat vlády jednotlivých států. A s tím jsem nesouhlasil už tehdy a moje obavy se postupně naplňovaly. Třicet let sleduji nejen byrokratizaci, ale přímo totalitarizaci nadstátu, který tím, že neodpovídá svému vlastnímu etniku, tak je odklonem od demokratického procesu. Demokracie se může totiž odehrávat jenom na úrovni národního státu, nikoli v nějakém nadstátu.

Petr Hlaváček: To je otázka do pranice. Neboť bychom se museli zeptat, co je to národní stát a co je to národ. To není vždycky etnikum. Může být také politický národ a v Evropě ve smyslu nějakého politického nebo intelektuálního „my“ existuje představa evropanství od středověku. Pokud mluvíme o současné EU, tak si musíme uvědomit, že vždycky v Evropě byly projekty nějakého druhu integrace. Začalo to už ve 14. století, kdy první projekt vznikl na francouzském dvoře, vzpomeňme na našeho Jiřího z Poděbrad atd. Vždy se tam objevovaly pojmy Evropy, křesťanství, Okcident… Já osobně dávám před pojmem Evropa přednost pojmu Západ, Okcident, to je mi nejbližší. Permanentně to byl prostor v krizi. Naše Evropská unie není výjimkou, a tak je nutné na ni hledět, je to projekt ve vývoji a není to nic definitivního. Může to být i slepá cesta. Koneckonců odchod Británie nám to naznačil, že ne každý ji sdílí. Ale není nutné se fixovat jen na to, co je nyní. Evropa k nějaké formě integrace bude vždy tíhnout. Mimochodem, v českém prostředí se pojem Evropa objevuje koncem čtrnáctého století, kdy Bartoloměj z Chlumce řečený Klaret navrhoval překlad pro Evropana, Eu-repeana, Dobřeňan… Vycházel ze slova evangelium, dobrá zvěst…

Kuras: Je to dobře, že jste připomněl pojem Západ, ale ten je bez Velké Británie a Spojených států nemyslitelný. A EU je bez nich. Takže je to dost neúplný Západ.

Zkrácenou verzi na YouTube najdete zde.

Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články