Evropská komise uděluje prokurátorskou výstrahu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ZDRAŽOVÁNÍ PALIV
Vládní koalice už vymyslela trik, jak do české legislativy vloží směrnici týkající se rozšíření emisních povolenek na benzin, naftu, plyn a další paliva, tedy ...
Plukovník Otakar Foltýn z Úřadu vlády ČR odmítá, že by byl cenzor. Ale jak si šlo přečíst před dvěma měsíci v rozhovoru s ním pro Echo, nějaké ty cenzurní nástroje vítá, ač je sám v ruce nedrží. Vítá unijní nařízení o digitálních službách, známé pod anglickou zkratkou DSA, vytýká mu jen, že je málo tvrdé. Tak se podívejme, jaké tento údajně bezzubý nástroj dává sebevědomí mocným lidem se sklony zavádět předběžnou cenzuru.
Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton teď zaslal otevřený dopis majiteli sítě X Elonu Muskovi. Dopis byl publikován 12. srpna jen několik hodin před „konverzací“ Muska s Donaldem Trumpem na X, na kterou se také odvolává.
Dopis má charakter prokurátorské výstrahy. Obsahuje zmínku, že Komise už adresáta na základě DSA vyšetřuje pro údajné šíření „ilegálního obsahu“ a nedostatečné potírání dezinformací. Docela nepokrytě mu vyhrožuje, že šíření „závadného obsahu“, jmenovitě i při živém streamování (tedy s Trumpem!), povede ke zhoršení ratingu této platformy v očích Komise.
Občan jiné země (Francie) mluví zdálky dvěma občanům Spojených států do toho, jak mají vést předvolební rozhovor na americké platformě. I na naši dobu je to novum v drzosti. Americký novinář, autor knih a jeden z autorů odhalení známých jako Twitterfiles Michael Shellenberger to nikoliv bezdůvodně označil jako zasahování do volební kampaně ze zahraničí. Přitom nebýt DSA, je to jen projev Bretonovy nabubřelosti. S DSA za zády má ale komisař páku. Pokuta, již evropští komisaři mohou uložit každé platformě, která nedbá limitů stanovených normou DSA, dělá až šest procent světového ročního obratu té které firmy, v případě X ohromná suma.
Už se na tomto místě opakujeme, ale DSA má v sobě zabudovaný potenciál k opravdové politické cenzuře. K obsahu, který je podle litery DSA nezákonný, či aspoň škodlivý, patří vedle lží, rasismu nebo rozeštvávání také jakási „systémová rizika“, mezi nimi informace s „nepříznivým dopadem na občanský diskurz“. Gumovější limity pro svobodu projevu snad ani nelze vymyslet.
U nás o prokurátorské výstraze komisaře Bretona souhlasně píší některé veřejně známé osoby, například Tomáš Prouza z Hospodářské komory. Čeští politici se k šikaně amerického miliardáře Muska Evropskou komisí, k tomuto prvnímu masivnímu nasazení DSA, tradičně nevyjadřují. Ale na podzim bude Evropský parlament hlasovat o nové Evropské komisi jako celku. Nemohli by ti „konstruktivní“ mezi českými europoslanci zdrženlivostí k DSA podobně jako zdrženlivostí vůči Green Dealu podmínit svůj souhlas s Komisí?
Musk hlásí, že jeho konverzaci s Trumpem nějak zhlédla nebo vyslechla jedna miliarda lidí, což by byl „vysílací“ rekord. Na Bretonův dopis zareagoval vulgárním postem. To je špatné pro úroveň veřejné diskuse, ale dobré pro její svobodu. Tímto způsobem se Musk před zraky veřejnosti hlouběji zakopává v pozicích obránce svobody slova a o to obtížněji se mu z tohoto zákopu bude vylézat.