Rusko odstrašuje USA od jaderného úderu. Nikdo ve Washingtonu jím nehrozí

RUSKÉ VYHROŽOVÁNÍ

Rusko odstrašuje USA od jaderného úderu. Nikdo ve Washingtonu jím nehrozí
Rusko má dle Patruševa zbraně schopné v případě ohrožení zničit nepřítele, včetně Spojených států. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. Podle agentury Reuters to uvedl tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který zároveň obvinil Washington, že podceňuje jadernou sílu Moskvy a varoval Spojené státy před preventivním jaderným úderem. Na Západě jím ale nikdo nehrozí.

Patrušev je posledním z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu.

"Američtí politici jsou chyceni do pasti vlastní propagandy, stále jsou přesvědčeni, že v případě přímého konfliktu s Ruskem jsou Spojené státy schopny provést preventivní raketový úder, po kterém již Rusko nebude schopno odpovědět. To je krátkozraká a velmi nebezpečná hloupost," řekl dnes Patrušev státnímu listu Rossijskaja gazeta.

"Rusko je trpělivé a nikoho nezastrašuje svou vojenskou převahou. Má však moderní unikátní zbraně schopné v případě ohrožení své existence zničit jakéhokoliv protivníka, včetně Spojených států," dodal Patrušev, který je považován za blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina.

Rusko uvedlo, že jedním z důvodů zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru bylo čelit jím vnímané bezpečnostní hrozbě vyplývající ze sbližování Kyjeva s NATO. Od té doby Moskva, aniž by veřejně předložila důkazy, obviňuje Západ, že jí vyhrožuje jadernými zbraněmi, a hovoří o připravenosti použít v krajním případě vlastní jaderné zbraně, pokud by byla ohrožena samotná existence ruského státu.

V sobotu Putin oznámil, že Rusko umístí taktické jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

 

Sdílet: