1 Zemědělské dotace

Zemědělské dotace na nesmysly. Kontroloři mluví o neoprávněném vyplácení

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Proplácení zemědělských dotací v Česku provází vážné problémy. Projevilo se to v případě národního dotačního programu, který má pomoci chovatelům prasat a drůbeže v boji proti nákazám. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) totiž resort zemědělství nastavil podmínky čerpání, které nenutily příjemce chovat se hospodárně. Ministerstvo zemědělství to odmítá, nápravu ale plánuje. Zjištění NKÚ se nyní dostane na vládu a k poslancům.

„Náš kontrolní závěr jde na ministerstvo, vládu i do kontrolního výboru sněmovny,“ řekla deníku Echo24 za NKÚ Jana Gabrielová. Největší nedostatky totiž zjistil NKÚ u národního dotačního programu, který je pro chovatele prasat a drůbeže a boj proti nákazám. Resort zemědělství za tyto dotace proplatil v kontrolovaném období let 2014 až 2017 5,3 miliardy korun. Podmínky, které ale ministerstvo nastavilo, podle kontrolorů nenutily příjemce chovat se hospodárně. „Dotace tak například používali k úhradě předražených pronájmů čisticích a dezinfekčních strojů nebo k zaplacení odborného dozoru při čištění stájí, které si přitom prováděli vlastními silami,“ uvedl NKÚ.

Resort zemědělství, který v kontrolovaném období vedl exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), nehospodárnost odmítá. „Ministerstvo zemědělství je přesvědčeno, že v rámci dotačních programů pro chovatele prasat a drůbeže nedocházelo k nehospodárnému nakládání finančních prostředků. Nicméně v reakci na nálezy NKÚ je připravena změna, aby se vyloučily jakékoli pochybnosti,“ uvedl v reakci pro Echo24 mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Podezření na porušení rozpočtové kázně

Problémy se ale podle kontrolorů týkají i čerpání dotací z evropského programu, podali kvůli tomu dokonce podnět správci daně, deníku Echo24 to řekla Jana Gabrielová z NKÚ. SZIF podle něj neoprávněně vyplatil dotace za 16,4 milionu korun.

„V souvislosti s dotacemi z Programu rozvoje venkova, které vyplatil Státní zemědělský a intervenční fond, oznámil NKÚ správci daně podezření na porušení rozpočtové kázně za 16,4 milionu korun,“ uvedla Gabrielová.

Kteří příjemci dotace užili na nesmysly, jako jsou předražené pronájmy strojů, NKÚ neuvedl. Prý jsou součástí neveřejných kontrolních protokolů. Z dokumentu úřadu ale vyplývá, že kromě ministerstva zemědělství a Státního zemědělského a intervenčního fondu kontroloval NKÚ pouze tři firmy. Jihlavskou společnost SELMA, PROVEM z Havlíčkova Brodu a do Agrofertu spadající LIPRA PORK.

Dále čtěte: Polí s řepkou je čtyřikrát víc. Byznys Agrofertu přispívá k drahým bramborám

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.