1 Svatojánské slavnosti

Svatojánské oslavy doprovodí gondoly a koncert na Vltavě. Vše završí barokní ohňostroj

, NOVÉ

Témata: , , ,

Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května. Vrcholem večera bude oblíbený barokní ohňostroj, koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem a slavné procesí vedené pravým moravským banderiem z Kunovic.

I v letošním roce se v rámci již jedenáctého ročníku NAVALIS uskuteční průlet výsadkáře Marka Rahbaniho pod pilířem Karlova mostu, seskok parašutistů nebo plavba otužilců. Chybět nebude ani hudební program. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek letos nastudoval Oratorium svatého Jana Nepomuckého (Oratorio di San Giovanni Nepomuceno) italského barokního skladatele Antonia Caldary, který měl blízký vztah k českým zemím. Oratorium vzniklo na objednávku hraběte F. A. Harracha a premiéra se uskutečnila v Salzburgu již v roce 1726.

Během večera se k tradičním benátským gondolám připojí historické lodě, tzv. Zille, z Halštatského jezera, kde se také každoročně koná oslava tohoto patrona. Původně sloužily tyto lodě k distribuci alpské soli po Evropě. Zille se poprvé v historii představí v Praze při svatojánských slavnostech a budou k dispozici na projížďky po řece při Halštatsko-benátském odpoledni.

Jako v uplynulých letech i letos bude v rámci slavností NAVALIS připraveno zábavné odpoledne na Hegetově cihelně. V rámci Halštatsko-benátského odpoledne se 14. května představí halštatský, benátský i český folklor a kultura. Celodřevěné lodě Zille byly po staletí nejdůležitějším dopravním prostředkem nejen v Halštatu, ale v celé oblasti rakouské Solné komory. Lodní stavitelé z Alp a Solné komory stavěli již od 8. století ve starobylém městě na laguně benátské lodě, a právě oni jsou autory původních benátských lodic a gondol.

Společně se stavbou lodí se podíleli v Benátkách i na unikátním zakládání domů na vodě, kde jsou využívány tzv. dřevěné piloty. Podíleli se i na dopravě dřeva a na dřevařských pracích v Benátkách. Tzv. šífaři ze Solné komory v 16. století splavnili Vltavu a postavili první známé lodě na Vltavě, tzv. naháče neboli Nackt-Zillen („nahé lodě bez výstroje“). Lodě na Vltavě a v Benátkách mají v principu stejnou konstrukci a naší spojnicí jsou právě Alpy a Hallstatt.

Organizátoři také zvou zájemce na vykládání lodí Zille a nenazdobené válečné lodi Bissona, které se uskuteční v 9.00 na náplavce u Hergetovy cihelny. Vykládku řídí osobně Zdeněk Bergman, převozník pražský, za účasti halštatských a benátských veslařů.

Do Prahy přijede spolu s ostatními loděmi i zmíněná nenazdobená Bissona Bianca, která bude coby Bissona Praga reprezentovat hlavní město na proslulé benátské slavnosti Regatta Storica 1. září 2019. Tato slavnost se koná jednou ročně v Benátkách v Itálii. Praha tak bude jediným městem reprezentovaným 11. lodí, která se stane nedílnou součástí unikátní flotily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Svět knihy začíná. Navštivte stánek Týdeníku Echo a besedu Jiřího Peňáse o literatuře

FOTOGALERIE: Největší jeřáb v Česku v akci na Negrelliho viaduktu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.