Místopředsedy ČSSD se stali Petříček i Maláčová. Hamáček obhájil post šéfa strany

Místopředsedy ČSSD se stali Petříček i Maláčová. Hamáček obhájil post šéfa stranyAktualizujeme
Tomáš Petříček a Jana Maláčová Foto:

Foto: Twitter Tomáše Petříčka

Domov

sjezd čssd

Vojtěch Šeliga

Sociální demokracie si v pátek večer zvolila čtyři z pěti místopředsedů. Patří k nim oba favorité – ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová i šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Přidali se starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. Tato informace by oficiálně měla být potvrzena v sobotu. K tomu na sjezdu ČSSD v Hradci králové post předsedy strany pro další dva roky obhájil Jan Hamáček. Nešlo však o žádné velké překvapení, protože šlo o vítězství bez boje. Do volby šéfa ČSSD se sice přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman, jak se ale později ukázalo, nemohl do klání zasáhnout.

Landsman totiž nesplňoval podmínku délky členství v sociální demokracii, aby mohl kandidovat. Současný ministr vnitra získal 433 hlasů z 501 odevzdaných. „Chceme dělat silnou levicovou politiku,“ řekl v projevu staronový předseda strany.  „Splnil jsem slib, zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme se, neflákáme se,“ uvedl.

V desetiminutovém projevu Hamáček připomenul, že před rokem stranu vedl do jednání s ANO. Vstupem do kabinetu sociální demokraté zabránili vzestupu extremismu reprezentovaného hnutím SPD Tomia Okamury, řekl Hamáček. ČSSD podle něj ukázala, že dokáže prosazovat svoje priority. „Splnil jsem slib, zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme se, neflákáme se,“ prohlásil.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

21:15 Pro dnešek zvoleni čtyři místopředsedové

Podle všeho byli ještě v pátek večer místopředsedy ČSSD zvoleni Jana Maláčová, Tomáš Petříček, Michal Šmarda a Ondřej Veselý. V sobotním druhém kole se o poslední volný post utkají Tomáš Hanzel a Lucie Orgoníková.

21:00 Šest kandidátů na pět postů

Na pět pozic řadových místopředsedů ČSSD kandiduje šest lidí. Jde o místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, zastupitelku Přibyslavi a bývalou mluvčí ČSSD i vlády Lucii Orgoníkovou, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu a poslance Ondřeje Veselého.

20:15 Volba pěti místopředsedů proběhne v sobotu

Po projevech kandidátů na pět místopředsedů bylo jednání přerušeno. Volba proběhne v sobotu.

19:00 Prvním místopředsedou byl zvolen Roman Onderka

„Dali jste mi sílu, abych s Honzou Hamáčkem mohl provést sociální demokracii nejtěžším obdobím od roku 1989,“ řekl.

18:30 Pospíšil: Snad se Hamáček nestane fackovacím panákem

„Gratuluji Janu Hamáčkovi k obhajobě křesla předsedy strany a přeji mu, aby se z ČSSD nestal fackovací panák dua Zeman a Babiš,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

17:50 Onderka je jediným kandidátem na prvního místopředsedu ČSSD

Dosavadní místopředseda ČSSD Roman Onderka je jediným kandidátem na statutárního místopředsedu, kterého dnes delegáti volí na stranickém sjezdu v Hradci Králové. Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že nebude kandidovat na řadového místopředsedu.

17:44 ODS:Znovuzvolení Hamáčka znamená pokračování populismu ANO a ČSSD

Znovuzvolení vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka předsedou sociální demokracie podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy znamená, že ČSSD bude nadále v područí prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Bude také pokračovat soutěž mezi ANO a ČSSD v populistických nápadech, uvedl v tiskové zprávě lídr občanských demokratů Fiala.

17:30 Ministr kultury Antonín Staněk stáhl kandidaturu na místopředsedu

Antonín Staněk uvedl, že se chce naplno věnovat funkci ministra kultury a proto se rozhodl stáhnout kandidaturu na místopředsedu strany.

17:05 Chovanec: Vládnímu projektu nevěřím

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec těmito slovy vysvětloval, proč ke konci března rezignuje na post poslance. 

17:00 Hamáček obhájil post předsedy ČSSD

Jan Hamáček obhájil na sjezdu ČSSD post předsedy strany. Nejednalo se však o žádné velké překvapení, protože šlo o vítězství bez boje.  Do volby předsedy ČSSD se sice přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Jak se ale později ukázalo, nemohl do klání zasáhnout. Nesplňoval podmínku délky členství v sociální demokracii, aby mohl kandidovat.

16:30 Hamáček pohrozil odchodem z vlády, pokud se ANO sblíží s pravicí

„Pokud by se ANO rozhodlo objímat s pravicí, můžeme odejít,“ prohlásil Hamáček a dodal, že vláda není pro ČSSD „posvátnou krávou“. Mezi tím, co sociální demokraté budou hájit, jmenoval dostupné bydlení, zdravotnictví, kvalitu potravin a právo na práci.

16:10 Hamáček: Vládnutí s Andrejem Babišem nebyl náš sen

Hamáček uvedl, že neumí dělat zázraky na počkání, ale považuje za úspěch, že sociální demokraté zabránili vládě s extrémisty. „Proč lidé věří lžím?“ Ptal se předseda strany v souvislosti s prvním českým teroristou Jaromírem Baldou.

16:05 Přistupuje se k volbě vedení strany. Hamáček přednáší kandidátský projev

Do volby předsedy ČSSD se přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Jak se později ukázalo, do klání zasáhnout nemůže. Nesplňuje totiž podle informací ČTK podmínku délky členství v sociální demokracii, aby mohl kandidovat. Dosavadní šéf Jan Hamáček tedy bude v dnešní volbě na stranickém sjezdu v Hradci Králové jediným kandidátem.

16:00 Sjezd ČSSD přijal změnu stanov

V přijatých pravidlech je kromě zásadní změny – zrušení ústředního výkonného výboru – zpřesněno rušení členství a kontrolních orgánů. Strana by měla nově vydávat a odebírat licence základním organizacím, což by podle Netolického mělo zabránit vzniků účelově zakládaných organizací. Podle kritiků článku ale není přesně stanoveno, za jakých okolností by mohly základní organizace o licenci přijít.

15:45 Kritici novým stanovám ČSSD vyčítají centralizaci

Návrh nových stanov, jak o něm budou dnes hlasovat delegáti hradeckého sjezdu ČSSD, centralizují podle části účastníků jednání moc na úkor dosavadních frakcí, jakými jsou například senioři či ženy ČSSD. Místopředseda Klubu seniorů ČSSD a bývalý ministr Jan Kavan návrhu vyčetl, že strana bude obcházet dosavadní nominace do stranických orgánů. Kritice čelí i návrh na zavedení licencí pro základní organizace. Zastánci změny v diskusi nevyloučili možnost menších úprav v blízké budoucnosti. Nové stanovy mají podle autorů straně umožnit pružnější reakci.

14:35 Delegáti začali jednat o změně stanov

Na programu dvoudenního sjezdu je volba vedení strany na další dva roky, návrh změn stanov, které mimo jiné nově nepočítají s ústředním výkonným výborem, zhodnocení vládní spolupráce s ANO či příprava voleb do Evropského parlamentu.

14:20 Hamáček bude ve volbě předsedy ČSSD jediným kandidátem

Do volby předsedy ČSSD se přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Jak se později ukázalo, do klání zasáhnout nemůže. Nesplňuje totiž podle informací ČTK podmínku délky členství v sociální demokracii, aby mohl kandidovat. Dosavadní šéf Jan Hamáček tedy bude v dnešní volbě na stranickém sjezdu v Hradci Králové jediným kandidátem.

14:15 Projevy sleduje poloprázdný sál. Delegáti mluví o nedůstojném průběhu sjezdu

13:35 Hamáček zřejmě bude mít ve volbě předsedy ČSSD protikandidáta

Do volby předsedy ČSSD se podle informací ČTK přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Dosavadní šéf Jan Hamáček tedy zřejmě bude mít v dnešní volbě na stranickém sjezdu v Hradci Králové protikandidáta.

13:30 Foldyna: Lžeme si do kapsy 

S velice kritickým projevem vystoupil Jaroslav Foldyna. Straně vyčítá, že převzala mluvu Evropské unie. Strana má podle něj bojovat za „obyčejného Nováka“ místo za transsexuály. 

13:25 Hašek: Nebudu kandidovat na místopředsedu strany

Bývalý významný politik strany se ve svém projevu velice rozohnil, ale oznámil, že se nechystá kandidovat na místopředsedu strany. Straně vytkl, že opomíjí své tradiční voliče, ale s TOP 09 a Piráty bojuje o městské liberály. „Kde jsou tradiční voliči sociální demokracie? Na Mars asi neodletěli,“ tázal se Hašek. Kritizoval také část ČSSD, která nepodpořila zdanění církevních restitucí.  

13:15 Video: Projev Jana Hamáčka

12:45 Pospíšil: Zeman není nadstranickým prezidentem

„Miloš Zeman opět prokázal, že není nadstranickým prezidentem. Je paradox, že nyní vyslovil podporu straně, které celé minulé volební období kroutil nožem v ráně. Z prezidentova proslovu je také patrné, že jde po krku Tomáši Petříčkovi, který v zahraniční politice klade důraz na svobodu a lidská práva,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

12:35 Hamáček označil případné zásahy superhrubé mzdy za riziko

Zrušení superhrubé mzdy dnes předseda sociální demokracie a vicepremiér v menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD Jan Hamáček označil za velké riziko. Novinářům v Hradci Králové při sjezdu strany řekl, že jde zatím pouze o diskusi uvnitř koaličního ANO. Návrh podle něj znamená zátěž pro zaměstnance a firmy. O věci chce diskutovat na koaliční radě 17. března.

12:15 Strany: Zeman byl vstřícný k ČSSD, útočil na její liberální část

Prezident Miloš Zeman byl nezvykle vstřícný k ČSSD, když oznámil, že ji bude volit. ČTK to řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle předsedy ODS Petra Fialy je evidentní, že Zeman potřebuje ČSSD k podpoře své vlády. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil považuje Zemanovu podporu ČSSD za paradoxní, když prezident stranu dosud poškozoval. Kubera, Pospíšil a předseda STAN Petr Gazdík se shodli, že prezident v dnešním projevu na sjezdu ČSSD zaútočil na liberály v sociální demokracii.

11:50 Mladí sociální demokraté zveřejnili svou podporu jednotlivým kandidátům do vedení strany

11:40 Minimální mzda je stále pod hranicí chudoby, řekl Středula

Předseda ČMKOS Josef Středula pochválil sociální demokracii za zvyšování minimální mzdy. Přesto uvedl, že je stále pod hranicí chudoby, což je podle něj v 21. století nedůstojné. Stejně jako prezident Miloš Zeman uvedl, že bude ČSSD volit v nadcházejících volbách.

11:30 Chvojka: Minimální mzda díky nám stoupla o 40 %

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka zdůraznil, že díky sociální demokracii stoupla od roku 2013 minimální mzda o 40 %. 

11:10 Hamáček: Mrzí mě poraženectví

„Stranu, která si nevěří, nikdo nevolí,“ řekl předseda Jan Hamáček delegátům sjezdu. Strana podle něj musí být jednotná. 

11:05 Zeman: Budu volit sociální demokracii

Prezident Miloš Zeman delegátům sjezdu sociální demokracie sdělil, že bude v nadcházejících eurovolbách volit právě ČSSD.

11:00 Prezident Miloš Zeman zahájil svůj projev

Sjezd osloví prezident Miloš Zeman, který sociální demokraty nabádá, aby se neorientovali na liberální voliče. Hamáček naopak míní, že největší úspěch strana sklízela v době, kdy byla otevřena oběma typům voličů ČSSD.

10:25 Hamáček doufá v jednotné vedení ČSSD a modernizaci stanov

Předseda sociálních demokratů, vicepremiér Jan Hamáček doufá, že 600 delegátů hradeckého sjezdu ČSSD dnes odpoledne podpoří návrh nových stanov. Mají stranu modernizovat a zrychlit její rozhodování. „Umožňují elektronickou komunikaci, rychlejší a pružnější rozhodování. Nové předsednictvo bude akceschopnější než ústředí výkonný výbor a obecně možnost elektronické volby a komunikace je správnou cestou,“ řekl krátce před zahájením jednání v Kulturním domě Střelnice novinářům. Chce také, aby ze sjezdu vzešlo nové jednotné předsednictvo.

10:15 Sjezd zahájil předseda strany Jan Hamáček

  1. sjezd ČSSD byl zahájen tradičně českou a evropskou hymnou. Předseda strany Jan Hamáček také vyzval delegáty k uctění zesnulých členů strany minutou ticha.

10:00 V Hradci Králově byl zahájen 41. sjezd ČSSD

V Hradci Králové dnes začíná dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Na programu je volba vedení strany na další dva roky, návrh změn stanov, které mimo jiné nově nepočítají s ústředním výkonným výborem, zhodnocení vládní spolupráce s ANO či příprava voleb do Evropského parlamentu. K delegátům sjezdu dnes v 11:00 promluví prezident a bývalý předseda strany Miloš Zeman.

Už před hlasováním Hamáček prosadil změnu stanov, které podle něj stranu modernizují. Před volbou místopředsedů vyzval delegáty k tomu, by zvolili tým soudružný, dělný a jednotný.

Dosavadní místopředseda ČSSD Roman Onderka bude statutárním zástupcem šéfa ČSSD. Onderka dostal podle oficiálních výsledků 410 ze 495 odevzdaných hlasů, podle původních neoficiálních informací to bylo 416 hlasů. V tajné volbě neměl Onderka protikandidáta.

Onderka v kandidátském projevu řekl, že se ČSSD musí začít zabývat reálným životem lidí a říkat jim, ze ví o jejich problémech. Nové vedení ČSSD, které sjezd zvolí, musí být podle Onderky týmem. Ve zjevné narážce na hnutí ANO premiéra Andreje Babiše uvedl, že jen tak bude moci strana konkurovat uskupením, která jsou podle něj řízena, případně vlastněna jedním člověkem.

V sobotním druhém kole se o páté, poslední volný post v užším vedení utkají místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí ČSSD a vlády Lucie Orgoníková. Předešlí kandidáti odstoupili.

Čtěte také: Budu volit sociální demokracii, oznámil Zeman na sjezdu ČSSD

Související články