Revoluční řešení pro lidi bez domova: Praha chce nakoupit speciální iglú

mrazivé noci

Revoluční řešení pro lidi bez domova: Praha chce nakoupit speciální iglúNOVÉ
Iglou Foto:

Foto: printscreen / ČT24

2
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

V mrazivých dnech letošní zimy trpí nejvíce lidé bez domova. K řešení jejich problému by mohl přispět nákup polyetylenových iglú, která by se bezdomovcům rozdávala. Projekt se momentálně testuje v Ostravě, kde je o speciální iglú obrovský zájem. Životní podmínky lidí na ulici se rozhodla řešit i nová pražská koalice, která se chystá nouzové přístřešky zakoupit. „Zbývá jen dořešit způsob předávání Iglou v terénu a skladování,“ říká primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Přístřešek nazvaný Iglou se zahřívá lidským teplem a teplota v něm se udržuje termální izolací. Oproti venkovní teplotě je v něm zhruba o 15 až 18 stupňů tepleji. Je odolný proti ohni a jeho výhodou je i jednoduchý systém složení.

O plánovaném nákupu Iglou informoval pražský primátor Zdeněk Hřib: „Iglou je doplňkové řešení, jak chránit lidi bez domova v mrazech. Je vhodné pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou využít pomoc v běžných zařízeních. Například když se nechtějí odloučit od svých čtyřnohých přátel, nedokážou vyjít s jinými lidmi nebo se bojí ztráty svých věcí. Iglou má vnitřní hliníkovou vrstvu, která udržuje teplo a je ohnivzdorná.“

Jakým způsobem by Praha s provizorními přístřešky zacházela, se ještě řeší. „Iglou již zavádějí v Ostravě. Nám zbývá jen dořešit způsob předávání Iglou v terénu a skladování,“ dodává Hřib. Polyetylenové Iglou si měli možnost vyzkoušet i členové výboru sociální politiky na magistrátu v čele s předsedkyní Evou Horákovou. Jednání s Prahou potvrdila pro Echo24 i firma Iglou CZ. „Minulý týden jsme měli schůzku na Magistrátu města Praha. Co se týká nákupu Iglou – počet je prozatím v jednání,“ uvedla za Iglou CZ Pavla Klečková.

Otázka lidí bez domova patří mezi deklarované priority nové koalice. „Od svého nástupu na Magistrát všichni aktivně řešíme problematiku bezdomovectví. Víme, že existuje skupina lidí bez domova, kterou neumístíme v chladných nocích do našich sociálních center, jelikož oni nechtějí. A proto jsme se rozhodli pro Iglou. Uvažujeme o nákupu 10 až 20 kusů a nyní řešíme kroky jak postupovat při předání Iglou lidem. Jsou již města, která Iglou mají a zde se chceme inspirovat. Například Roudnice nad Labem a středisko Naděje,“ uvedla Horáková pro Echo24. „Iglou je pouze jedno z řešení problematiky bezdomovectví. Tento problém nám více pomůže vyřešit vznik nových nízkoprahových center např. na Praze 5 či v jiných částech Prahy a také dostupné bydlení, to již řeší systémový problém,“ dodává předsedkyně výboru sociální politiky.

Iglou bychom distribuovali společně s terénními pracovníky Armády spásy a Naděje Praha. Iglou slouží jen ke spaní, není to domov, estetika s ohledem na počasí (sníh) je ideální.

Nedávno začala Armáda spásy rozdávat přístřešky v Ostravě, jen krátce na to přišly mrazivé noci. „Podařilo se nám rozdat sedm iglú. Zatím jsou reakce pozitivní. Rozdávali jsme to od předminulého pátku, kdy teploty byly relativně nad nulou, takže nám to i pár osob chtělo vrátit, nakonec si to ale rozmyslely. Teď jsou v tom spokojeni,“ uvedla Michaela Davidová z Armády spásy

Podle ní se v bezdomovecké komunitě zkušenosti s iglú roznesou. Už nyní se tak ozývají nejen sociální pracovníci, které projekt zaujal, ale i samotní klienti Armády spásy, kteří by o nouzový přístřešek měli zájem. „To jsme vůbec nepředpokládali. Měli jsme vytipováno těch deset lidí, kteří by to potřebovali nejvíc,“ podotkla Davidová z Armády spásy.

Bezdomovce, kteří iglú dostanou k dispozici, Armáda spásy vybírala s ohledem na několik faktorů. Roli hrál věk, ale také to, že u některých lidí znemožňují návštěvu nocleháren psychické problémy nebo vzdálenost těchto sociálních služeb.

Autoři projektu Pavla Klečková a Manu Chilaud řekli, že je pozitivní zpětná vazba velmi těší a i sami si postřehy lidí v terénu ověřují. „Jsme určitě moc rádi a pro nás je to nejdůležitější a nejlepší to, že to opravdu chrání, jak před omrzlinami, tak umrznutím,“ uvedla Klečková. V Moravskoslezském kraji je podle ní nyní 20 iglú, kromě deseti v Ostravě jsou i v Karviné či Havířově a Orlové na Karvinsku. Projekt se ale rozšířil i do dalších měst jako jsou Olomouc, Hradec Králové, Kolín a další. Celkem bylo zatím takto rozděleno 44 iglú, zájemci stále přibývají a podle Klečkové by se projekt mohl rozšířit i na Slovensko.

První iglú autoři vyráběli na své náklady. Nyní je možné ho zakoupit za 5000 korun, což jsou ale pouze výrobní náklady a celý projekt je tak i nadále nevýdělečný. První kusy vyráběli v kuchyni a obýváku, nyní už výrobu přesunuli do dílny a na výpomoc mají dva brigádníky. Už nyní ale spolupracují s firmou, která by do budoucna mohla iglú pro charitativní projekt vyrábět.

Čtěte také: Cena brambor a cibule jde prudce nahoru, kvůli špatnému počasí jich má Evropa nedostatek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články