KLDR se vymlouvá z odzbrojování: jaderné zbraně odstraníme, ale až pomine hrozba USA

KLDR se vymlouvá z odzbrojování: jaderné zbraně odstraníme, ale až pomine hrozba USANové
Svět

Jaderné zbraně

Severní Korea se nezbaví jaderných zbraní dříve, než pomine jaderná hrozba ze strany USA. Oznámila to dnes severokorejská agentura KCNA. Agentura Reuters to označuje za první jasné vysvětlení toho, jak si KLDR představuje denuklearizaci Korejského poloostrova. KLDR se po letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala k jadernému odzbrojení, avšak dosud se nedosáhlo pokroku. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.

Agentura AP dnešní oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní to přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně jaderného arzenálu vzdá, protože jej považuje za záruku vlastního udržení se u moci. Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z 28.500 amerických vojáků, kteří jsou nyní v Jižní Koreji.

„USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to území naší republiky a také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní. Když mluvíme o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, znamená to odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedící s poloostrovem,“ stojí v prohlášení zveřejněném KCNA. Washington ani Soul na ně zatím nereagovaly.

Kimovo červnové setkání s Trumpem skončilo vágním prohlášení o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, které neobsahovalo žádné termíny ani mechanismy, jak toho má být dosaženo. Trump se chce s Kimem znovu sejít, ale jejich druhá schůzka byla odvolána a nový termín není stanoven.

Čtěte více: OBRAZEM: Přes hranice mezi KLDR a Jižní Koreou projel po více než 10 letech vlak

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články