Pomozte našim lidem
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
JEDNÁNÍ PUTINA S ÍRÁNSKÝM PREZIDENTEM
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v hlavním městě středoasijského Turkmenistánu Ašchabadu jednal se svým íránským protějškem Masúdem Pezeškjánem. ...
Opoziční Andrej Babiš a Tomio Okamura vydrželi hru na soudržnost české společnosti a otevřenosti vůči uprchlíkům z Putinem napadené Ukrajiny necelý měsíc. Včera, přesně měsíc od začátku ruské invaze, už si nemohli pomoci s tím, že s vládou drží stejnou linii, a rozjeli se.
Nedovolí si přímo kritizovat, jak je kabinet otevřený Ukrajincům (přesněji řečeno Ukrajinkám s dětmi). Oba pánové jsou experty na průzkumy, takže dobře vědí, že společnost drtivou většinou otevřenost vůči Ukrajincům podporuje. Podle nedávného průzkumu agentury Median pro Babišovu MF DNES z více než 73 procent. Polovina lidí si myslí, že by se dokonce mělo pomáhat ještě víc.
Babiš s Okamurou na to jdou oklikou a začali konstruovat příběh s titulkem „Naši lidi“. Vláda Petra Fialy podle nich věnuje energii, čas a peníze do pomoci prchajícím Ukrajincům, ale zapomíná na to, že válka taky výrazně zhoršuje a ještě bude zhoršovat životní úroveň Čechů. Rozehrávají nebezpečnou hru ve stylu my a oni. Hrají a budou ji hrát spíš podprahově.
Na to je jediná rozumná reakce: snažit se skutečně brzdit propad životní úrovně, který už nyní, s třetí nejvyšší inflací v Evropě na úrovni 11,1 procenta, zažíváme. Ceny ženou vzhůru drahé energie. S cenami ropy a plynu vláda nic dělat nemůže.
Měla by naopak co nejrychleji začít řešit prudce stoupající ceny energií. Ty si vyrábíme doma a vyrábíme si je poměrně levně. Jen si je zdražujeme regulací evropského trhu. Na prvním místě emisními povolenkami, přirážkami za špinavé energie. Jejích cena byla už před válkou na Ukrajině rekordní. Pak se lehce propadla, když trh začal váhat, jestli Vladimir Putin náhodou svým atakem na Ukrajinu neodstřelil i celou cestu k bezemisní ekonomice, která zatím hlavně pro Němce není bez plynu z Ruska vůbec schůdná.
Protože plyn z Ruska do Evropy stále teče, byť za něj teď Putin chce platit už jen v rublech, aby tak posílil upadlou ruskou měnu. Emisní povolenka tak opět vyskočila z 60 eur před měsícem za současných 79 eur.
To je přímá přirážka za energii. Peníze z ní jdou jednak do společného evropského rozpočtu, kde nad jejich rozdělováním nemáme žádnou moc, zčásti ale plní i český státní rozpočet.
Ideálem, který ale v této chvíli vypadá jako neprůchozí, je zrušení povolenek. Když to nejde, daly by se peníze z nich alespoň lidem i firmám plošně vracet jako kompenzace cen elektřiny. Ta kompenzace by fakticky alespoň zčásti rušila zdražování elektřiny.
Fialova vláda se chová v ukrajinské krizi příkladně. Posíláme tam v přepočtu na obyvatele asi nejvíc zbraní. Velkoryse přijímáme uprchlíky ze země, která je nám kulturně blízká. Ze země, u níž máme dlouhými roky prověřené, že její občané sem přijíždějí za prací, a ne za sociálními dávkami. Je dobře, že vládne Petr Fiala, který v takové chvíli vůbec nepochybuje o tom, že všechno tohle dělat je správné. Že má jasný kompas. Kdyby byl u moci Babiš, velmi pravděpodobně bychom lavírovali jako Maďaři.
Vláda má ale opravdu nejvyšší čas začít řešit klesající životní úroveň, pokud chce udržet soudržnost společnosti. Začít to musí u cen elektřiny. Snížení faktury za elektřinu o cenu povolenky by byl aspoň dobrý začátek.
STÁTNÍ ROZPOČET
ANALÝZA EKONOMA SINGERA