21 Protesty proti Babišovi

„Kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě.“ Tisíce lidí protestovaly proti Babišovi

, SLEDUJEME ON-LINE

Témata: ,

Tisíce lidí se sešly na téměř dvaceti demonstracích svolaných proti vládě premiéra v demisi Andreje Babiše. Nejvíce jich přišlo v Praze a Brně, ale stovky lidí dorazily i na náměstí dalších měst. Lidé kritizovali nejen premiéra, ale zněly hlasy i proti prezidentovi Miloši Zemanovi nebo šéfovi SPD Tomiovi Okamurovi.

Záznam demonstrace v Praze najdete zde.

V Praze mohli lidé od 17:00 podepisovat petici iniciativy Milion chvilek. Ta již 25. února spustila petiční akci Milion chvilek pro demokracii, jež si klade za cíl ve 100 dnech shromáždit milionu podpisů lidí, podle kterých by se Babiš měl postu premiéra vzdát. Do dnešního dne se jí povedlo shromáždit přes 235 tisíc podpisů. Iniciativě vadí, že Babiš čelí trestnímu stíhání, je bývalým agentem Státní bezpečnosti, Českou republiku vnímá jako svůj podnik a nebere ohledy na demokratické principy.

Vlastní demonstrace začala v 19:00. Demonstranti zaplnili celou střední část Václavského náměstí. Mezi přítomnými se objevily plakáty s nápisy „Česko není firma“ nebo obrázek Babiše za mřížemi s textem parodujícím název jeho knihy O čem sním, když náhodou spím. Někteří demonstrující se vyhraňují také vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi SPD Tomiu Okamurovi.

„Myslím si, že je to potřeba a že to je nutné nesedět jenom doma, když je člověk třeba naštvaný. Jsem naštvaný na to, jak se nám to vyvíjí, abychom měli v čele vlády někoho, kdo je trestně stíhaný,“ řekl herec Jan Potměšil.

Záznam z demonstraci v Brně najdete zde.

Demonstranti v Brně zaplnili náměstí Svobody

Na náměstí Svobody v Brně dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí, prostor vymezený severní a jihozápadní stranou náměstí a tramvajovou tratí je zaplněný lidmi a další stále přicházejí.

Akci zorganizovali dobrovolníci, kteří nesouhlasí s kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Poukazují na jeho trestní stíhání a kritizují některá rozhodnutí vlády bez důvěry. Lidé mají transparenty s nápisy jako Babiše do koše nebo Nechceme estébáka premiérem.

„Zavírat oči před aktuálním vývojem politické situace v ČR je luxusem, který si už nemůžeme dovolit,” prohlašuje iniciativa, jejímž cílem je konfrontovat Andreje Babiše a dát mu jasně najevo, že způsob, jakým přistupuje ke své práci, je v demokratické společnosti nepřípustný. „Pokud Andrej Babiš nehodlá respektovat pravidla hry, musí odstoupit. Tak to v demokratické společnosti funguje,“ uvádí iniciativa.

Demonstrace mají být pokojným vyjádřením nesouhlasu s postupy demokraticky zvolených zástupců. Protestující také nechtějí zpochybňovat výsledky voleb, chtějí pouze uplatnit základní demokratické pilíře, jako jsou petice a shromažďování, při nesouhlasu s postupy státních činitelů. Pořadatelé také uvádí, že jsou apolitickým subjektem, který jen využívá práva na občanské protesty.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:16 Vážené čtenářky, vážení čtenáři on-line přenos končí. Děkujeme za vaši pozornost. O dalším dění vás budeme informovat ve zpravodajských textech na Echo.24

20:02 Demonstrace v Praze oficiálně končí

Demonstrace na Václavském náměstí oficiálně skončila. Tisíce lidí se pomalu rozcházejí. Ozývají se hesla: „Příště přijdeme zase“.  Část lidí zůstává a stále skanduje.

19:58 Dagmar Pecková zazpívala hymnu

Demonstrace v Praze končí. Na závěr vystoupila operní pěvkyně Dagmar Pecková, která krátce poděkovala všem účastníkům a zazpívala státní hymnu.

19:45 Praha – stále se skanduje

V Praze demonstrace stále pokračuje v duchu skandování. Zní už tradiční hesla jako: „Není nám to jedno!“ „My přijdeme zas!“ „Ano? Ne!“ a další.

19:32 V Plzni se sešlo asi 400 lidí

U katedrály v Plzni se sešlo podle neoficiálních odhadů zhruba 400 lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Lidé podepisovali petice za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici určenou poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji. „Chodit na demonstrace nestačí! Pojďte si o tom popovídat,“ vyzývali organizátoři na plakátu a ještě před začátkem proslovů se rozhořely vášnivé debaty mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše.

19:30 Jiří Ovčáček reagoval na demonstrace lakonicky

19:16 Demonstranti v Praze skandují: Česko není firma

Účastníci v Praze skandují hesla: „Chceme slušnou vládu“ „Svobodná média“ „Česko není firma“ „Babiši, Zemane, Ústavu vám nedáme“ a další.

19:15 V Brně se sešlo přes dva tisíce lidí

ČTK upravila odhad počtu demonstrantů na náměstí Svobody z 1500 na 2000.

19:12 Demonstrace oficiálně začíná minutou ticha

Účastníci symbolicky zahájili demonstraci minutou ticha, jako díky všem, kteří v minulosti za demokracii položili svůj život. Na konci pozvedli srolované petice, jako symbol vzdoru.

19:05 V Praze jako první promluvil Mikuláš Mlynář – předseda spolku Milion chvilek pro demokracii

Mikuláš Mlynář ve zkratce oznámil, proč se celá demonstrace koná, vyjádřil díky všem signatářům petice a všem ostatním městům, ve kterých se demonstrace konaly.

19:00 Začíná demonstrace v Praze

V Praze, na Václavském náměstí, se sešlo několik tisíc lidí. Skanduje se: „Už jsme tady!“ „Chceme slušnou vládu!“ a „Babiše do koše!“

18:49 Podle odhadů je v Brně na 1500 demonstrantů

Na náměstí Svobody dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 1500 lidí, prostor vymezený severní a jihozápadní stranou náměstí a tramvajovou tratí je zaplněný lidmi a další stále přicházejí.

18:37 Lukáš Wagenknecht: Současná politická situace ČR je nejhorší v Evropě

Dalším řečníkem v Brně byl ekonom a v roce 2014 první náměstek ministra financí – Lukáš Wagenknecht, který se poté, co ho Babiš z postu prvního náměstka odvolal přidal k investigativnímu webu Neovlivni.cz. Ten projevil názor, že ČR je v současné situaci nejvíce korupčním státem v Evropě.

18:29 Europoslanec Zdechovský: Kdo spí v demokracii se probudí v totalitě

Jako třetí na brněnském náměstí Svobody vystoupil poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL – Tomáš Zdechovský. Ten vyzval účastníky k aktivnímu „boji“ proti Babišovi: „Je třeba přesvědčit lidi, aby volili strany a politiky, kteří reprezentují demokracii.“ Na závěr dodal, že ten, kdo spí v demokracii se probudí v totalitě.

18:22 Současná situace se velmi podobá minulému režimu

Ředitel brněnského Divadla Bolka Polívky odsoudil ve svém projevu bývalý režim a dodal, že současná situace se mu, dle jeho názoru, velmi podobá.„Nechceme vládu, která spolupracuje s komunisty a nacisty, ani prezidenta, který tomu nahrává.“ řekl

18:17 Na demonstraci vystupuje první řečník – Martin Liščinský

Aktivista za platformu Milion chvilek Martin Liščinský promluvil jako první, přečetl znění petice Milion chvilek.

18:13 Premiér Babiš označil demonstranty jako ty, kteří odmítají debatu

„Samozřejmě nechť lidé protestují. Problém je, že většinou tito lidé nechtějí vést debatu a argumentovat. Já s tím nemám problém. Pokud máme jiné názory navzájem, tak se pojďme o tom slušně normálně bavit, ale já jsem žádný zájem z té strany neviděl,“ řekl dnes novinářům premiér.

18:09 Organizátoři vyzývají účastníky k podpisu peticí

Organizátoři vyzvali všechny účastníky demonstrace k podpisu několika peticí.

18:05 Náměstí Svobody v Brně je z velké části zaplněno

Účastníci jsou shromážděni, a čekají na oficiální zahájení.

17:57 Vážené čtenářky, vážení čtenáři vítáme vás u on-line přenosu z demonstrací proti vládě Andreje Babiše, které byly ohlášeny v osmnácti městech Česka.

Stovky lidí v Plzni, Zlíně nebo Olomouci

Demonstrace proti Babišovi a vládě bez důvěry se  konají téměř ve dvou desítkách měst po celé zemi. U katedrály v Plzni se po 18:00 sešlo podle neoficiálních odhadů zhruba 400 lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Lidé podepisovali petice za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici určenou poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji. „Chodit na demonstrace nestačí! Pojďte si o tom popovídat,“ vyzývali organizátoři na plakátu a ještě před začátkem proslovů se rozhořely vášnivé debaty mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše.

Desítky lidí v Karlových Varech podepisovaly petici proti krokům vlády v demisi a prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů už tam petici podepsaly stovky lidí a další budou moci přijit na tři petiční místa. Lidé, kteří se v centru lázeňského města sešli, volali protibabišovská hesla a hráli písně Karla Kryla.

Více než stovka lidí se shromáždila na náměstí Míru ve Zlíně. Také zde lidé podepisovali petiční archy kritizující kroky vlády a prezidenta. Účastníci nesli státní vlajky i transparenty, například s nápisem „Nás si nekoupíš“. O hudební doprovod akce se postaral písničkář Ziggy Horváth, který patří k velkým obdivovatelům Karla Kryla.

Odhadem 400 až 500 lidí se dnes shromáždilo u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Akci přesně v 18:00 přišla podpořit zhruba stovka studentů, kteří se na Horní náměstí vydali pochodem od Zbrojnice se skandováním a provoláváním hesel. Na transparentech nechyběly nápisy jako „Nejsme tvoje firma“, mnozí také nesli státní vlajku. Záhy se začala na náměstí tvořit fronta kvůli podpisu pod petici s výzvou k Babišově rezignaci. Mezi organizátory nechyběly i známé osobnosti, například první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab.

Demonstrace a petiční akce svolané na 9. dubna jsou pokračováním předchozích protestů, jež odstartovala akce proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise GIBS. Vyjadřují hlubokou nespokojenost a zklamání občanů ze současné politické situace,“ stojí na stránce události.

Kde se konaly demonstrace:
v Praze na Václavském náměstí od 19.00,
v Brně na Náměstí svobody od 18.00,
v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. od 17:00,
ve Dvoře Králové na náměstí T.G.M. od 18.00,
v Hradci Králové od 18.00,
v Karlových Varech v ulici Varšavská od 17.00,
v Liberci na náměstí Dr. E. Beneše od 18.00,
v Novém Boru na náměstí Míru od 18.00,
v Olomouci na Horním náměstí od 18.00,
v Ostravě na Masarykově náměstí od 18.00,
v Pardubicích od 18.00 na třídě Míru,
v Plzni na náměstí Republiky od 18.00,
v Rožnově pod Radhoštěm od 18.00 na Masarykově náměstí,
v Táboře na Žižkově náměstí od 19.00,
v Teplicích na náměstí Svobody od 18.00,
v Turnově na náměstí Českého ráje od 18.00,
v Ústí nad Labem od 18.00
a ve Zlíně na náměstí Míru od 18.00.
Protesty organizovali různí lidé a subjekty, pouze na některých z nich se přímo podílela iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tisíce lidí bouřily proti Ondráčkovi, ale i Babišovi. Šéf ANO zatím nereagoval

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.