2 pohřeb fenomenální zpěvačky

Do rakve cigarety, peníze, květiny. Stovky lidí se přišly rozloučit s Věrou Bílou

, NOVÉ

Téměř 1500 lidí, většinou Romů, se dnes přišlo rozloučit s uznávanou romskou zpěvačkou Věrou Bílou, která zemřela 12. března ve věku 64 let v plzeňské nemocnici. Římskokatolický kostel Panny Marie Sněžné na rokycanském náměstí je téměř plný, stovky lidí postávají na náměstí. Drží květiny i hudební nástroje. Rokycanská rodačka byla na přelomu tisíciletí zřejmě nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, před lety vyprodala i pařížskou Olympii. Obřad v kostele začal v 11. hodin zvukem varhan.

U otevřené rakve v kostele, před níž byla velké černobílá fotografie, hrála půl hodiny před obřadem romská kapela. Lidé vhazovali do rakve balíčky cigaret, květiny a bankovky, někteří jí je vkládali přímo do složených rukou. Okolo rakve chodili lidé dokola a plakali.

„Křtila jsme ji jako kmotřička. Byla to moc hodná holka, znali ji v Rokycanech všichni,“ řekl Marie Číčová, která se do Rokycan přestěhovala v roce 1947 a Bílou vídala denně. Pražan Ivan Grün, známý Věry Bílé, který s ní i zpíval, uvedl, že zpěvačku zná každý Američan. Byl jsem v San Francisku, šel jsem na 39. molo a slyším Věru Bílou. „Nevěřil jsem tomu. Šel jsem do obchodu, který měl Francouz a pouštěl Věru pořád dokola,“ uvedl. To bylo ve čtvrtek a v neděli jsem ji to říkal tady v Rokycanech na lavičce na náměstí,“ uvedl Grün, který se věnuje romštině a má mezi Romy hodně kamarádů. Má vlastní kapelu s Američany, která zpívá písně Věry Bílé. „Oni znají jen Yvonu Přenosilovou a Věru Bílou. Zná ji každý Američan. Je tam slavná, ta její muzika je nádherná," dodal.

Po mši se před kostelem shromáždí průvod a za pohřebním vozem projde celým městem až na hřbitov na okraji Rokycan, kde bude rakev uložena do hrobu. Poslední rozloučení s Bílou doprovodí řada romských kapel. Na pohřeb s bohoslužbou a uložením rakve do hrobu mají podle některých odhadů přijet až tisíce lidí z celé republiky i ze zahraničí. Dopravu ve městě a okolí už od rána řídí policie. „Zvýšené hlídky budou hlavně při průvodu, aby byla zabezpečena bezpečnost silničního provozu,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Bílá patří k nejvýraznějším romským osobnostem. V cizině byla známější a uznávanější než v Česku. Odborníci o ní mluví jako o velikém, ale promarněném talentu. Zpěvačka v životě zažila pád z vrcholu na dno.

Narodila se 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. Nejprve zpívala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola. Pro širší publikum ji objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní a také česko-francouzskému manažerovi Jiřímu Smetanovi se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby.

První romská internetová televize ROMEA TV vysílala pohřeb přímým přenosem.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.