Babiš se dnes dočká. Po dlouhé vládě v demisi si jde na Hrad pro premiérské pověření

Babiš se dnes dočká. Po dlouhé vládě v demisi si jde na Hrad pro premiérské pověřeníNOVÉ
Poprvé jmenoval prezident Miloš Zeman Andreje Babiše premiérem v prosinci 2017 Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Babišova druhá vláda

Karolína Vaverková

Den poté, co tisíce lidí demonstrovaly v Praze na Václavském náměstí proti vládnutí Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů, jmenuje prezident Miloš Zeman podruhé premiérem Andreje Babiše (ANO). Další stovky lidí demonstrovaly ve větších městech Česka. Premiér Babiš bude mít po složení premiérského slibu od Zemana čtrnáct dní na představení členů budoucího kabinetu.

Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, je nyní nejdelší od roku 1993. Svého druhého pokusu pro jmenování premiéra využije prezident Miloš Zeman dnes odpoledne. Přitom stále není jisté, zda sociální demokraté do menšinové vlády s ANO za podpory KSČM vstoupí. Výsledky svého vnitrostranického referenda zveřejní až 15. června. 

Kdy Zeman jmenuje celý kabinet, zatím není jisté. Až potom totiž běží třicetidenní lhůta, během níž musí vláda požádat sněmovnu o důvěru. Sám Babiš je optimistický, složit kabinet a požádat o důvěru je dle něj možné do poloviny července. Sněmovna by dle něj mohla o důvěře jeho druhé vládě hlasovat do 11. července. „Záleží na panu prezidentovi, jak bude mít čas se seznámit s novými ministry a kdy by jmenoval novou vládu. Máme to naplánované, že bychom do 11. července mohli ve sněmovně hlasovat o důvěře,“ řekl v úterý Babiš při návštěvě Jihočeského kraje.

Až Zeman jmenuje Babiše podruhé premiérem, skončí druhé nejdelší období v samostatném Česku mezi podáním demise vlády a jmenováním nového premiéra. Od demise prvního Babišova kabinetu uplyne ve středu 140 dní, delší dobu se čekalo na nového premiéra pouze po neúspěšné žádosti o důvěru úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Andrej Babiš je spolu s dalšími šesti lidmi trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo.

Podle předsedy největší opoziční ODS Petra Fialy jde o politickou krizi, která středečním jmenováním Babiše premiérem nekončí. „Současná politická krize má mnoho příčin, obcházení ústavy prezidentem je jen jednou z nich. Divím se panu prezidentovi, že celou věc tak protahoval. Buď měl jmenovat Andreje Babiše již dávno, nebo naopak až poté, co předloží stojedničkovou většinu,“ uvedl Petr Fiala pro deník Echo24. „Vláda bez důvěry, která zde již několik měsíců je, neprospěla ničemu. Úterní jmenování premiéra ale například nevyřeší hlasovací koalici extremistů a populistů ve sněmovně či to, jak velký vliv budou mít v nové vládě komunisté. Proto politická krize nekončí, ale naopak pokračuje,“ dodal Fiala.

V úterý v Česku demonstrovaly proti Babišovi tisíce lidí

Proti vládnutí Andreje Babiše a vládě opírané o komunisty demonstrovaly v úterý tisíce lidí. Největší účast byla v Praze, kde se na Václavském náměstí sešlo několik tisíc demonstrantů, kteří zaplnili horní část Václavského náměstí.

V Olomouci a Plzni se sešlo asi 500 lidí, v Jihlavě přibližně 400, v Ostravě a Liberci zhruba 300. Protesty byly i na dalších místech. Psali jsme o tom zde

Den před jmenováním Babiše podruhé premiérem se sešel s prezidentem Zemanem předseda ČSSD Jan Hamáček. Se Zemanem se dle svých slov shodl, že pokud ČSSD v referendu schválí účast ve vládě, nebude nic bránit dalším ústavním krokům. Probrali jednotlivé kandidáty ČSSD na místa ministrů, možné alternativy neřešili, řekl Hamáček po jednání novinářům. Zeman nesouhlasí, aby byl ministrem zahraničí europoslanec Miroslav Poche.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Podpoříme, ale… Komunisté kladou podmínky vznikající vládě

Babiš souhlasí se zdaněním církevních restitucí. Není to nic nového, řekl

Sluníčkáře ve vládě nechci, stejně jako Babiš, vzkázal Zeman

Související články