1 Kontroverzní snímek

Silný dokument o Jacksonovi, který strhl lavinu. Co v něm zaznívá?

, Uvnitř trailer

Témata: , , ,

S vysíláním jeho hitů končí britská BBC, rádia v Kanadě i přední novozélandské rozhlasové stanice, nyní musí Michael Jackson zmizet i z oblíbeného komediálního seriálu Simpsonovi. Tvůrci vymažou celou epizodu Šílený Homer z roku 1991, v níž se představila postava duševně chorého Leona Kompowského, který věří, že je právě „králem popu“ a jehož Jackson namlouval. To vše kvůli dokumentu televize HBO Leaving Neverland. Ten podrobně popisuje, jak zesnulý zpěvák sexuálně zneužíval nezletilé chlapce.

Dohromady asi čtyřhodinový snímek se zaměřuje na výpovědi dvou mužů, Wada Robsona a Jimmyho Safechucka, kteří s Jacksonem měli v dětství trávit čas na jeho kalifornském ranči Neverland.

První díl dokumentu vypráví o tom, jak se chlapci s Jacksonem seznámili, jak začal jejich údajný sexuální vztah s ním a jaké je pojilo emocionální pouto. Může to působit krajně nepříjemně, když Jimmy Safechuck detailně a dopodrobna popisuje sexuální praktiky, které se zesnulým zpěvákem údajně provozovali a kde všude se tyto akty odehrávaly. Oba – nyní už muži – vzpomínají, jak jim Jackson dával drahé dary za to, že je mohl sexuálně zneužívat. Jeden z nich kupříkladu vypráví, jak mu „král popu“ dával pít alkohol, pouštěl porno a masturboval před ním.

K silným momentům první poloviny patří chvíle, kdy Safechuck připodobňuje jeho vztah s Jacksonem k manželství, dokonce prý měli i svatbu, kde si vyměnili snubní prsteny. Záběr pak ukazuje Safechucka držícího v ruce zmíněný prsten, jak se svěřuje, že ho nevidí rád. „Pokaždé, když jsem u něj byl přes noc, mě zneužil. Hladil a dotýkal se celého mého těla i penisu,“ svěřil se zase pro BBC Robson, podle něhož zneužívání začalo v době, kdy mu bylo sedm let. Ve čtrnácti letech se jej pak Jackson měl pokusit znásilnit.

Druhá část dokumentu se věnuje soudním sporům, v nichž oba chlapci vypovídali ve prospěch Michaela Jacksona, a následně jejich dospívání a postupně odcizování od zpěváka. Film potom vrcholí událostmi okolo zpěvákovy smrti. Věnuje se pocitům Safechucka a Robsona a jejich obtížím vyrovnat se se zážitky s dětství. Stopu událost zanechala i na jejich blízkých. „Měla jsem jako matka jen jeden jediný úkol, a ten jsem nezvládla,“ říká v dokumentu jedna z nich. Že to byla právě ona, která svému synovi dovolila sdílet postel s králem popu, je z kontextu jasné.

Třebaže je stopáž snímku skutečně dlouhá, dokáže film udržet divákovu pozornost, zejména pro sílu vyznění. Dokument se nicméně nedrží klasického žurnalistického postupu, nevyslýchá obě strany celé kauzy. Leaving Neverland přináší pouze pohled takzvaných obětí a jejich rodin. O nestrannost se příliš nesnaží. Zbytečné jsou i některé výpovědi příbuzných, které dokument pouze rozmělňují a nic podstatného nepřináší. Kritika se také opírá do hudebního podkresu, jelikož připomíná spíše látku pro fantasy či dobrodružný film. Na portálu ČSFD se hodnocení filmu přibližně týden po uveřejnění pohybuje okolo 50 procent, na mezinárodní IMDb si vede o něco lépe, s 6,6 body z 10.

Přitom za Leaving Neverland stojí anglický režisér Dan Reed, který už za sebou několik chválených dokumentů má, ať už jde o Charlie Hebdo Tři dny v teroru či Terorismus: obchodní centrum v Keni. Reed se tentokrát pustil i do kamery, byť co do obsahu převažují prosté rozhovory s oběťmi, domácí či veřejná videa.

Protesty věrných a žaloba

Třebaže snímek mnohými otřásl, stále se ještě najde řada těch, kteří svůj idol brání. Lidé shromáždění u londýnského sídla stanice Channel 4, která před několika dny uvedla dokument v Británii, se rozhodli protestovat. Drželi v rukou Jacksonovy portréty, na nichž byla zpěvákova ústa přelepena nápisem „nevinen“. Textem na svých transparentech vyzývali protagonisty filmu, aby o jednom z nejprodávanějších hudebníků historie popu „nelhali“. Někteří z nich účesem, klobouky, brýlemi a černým oděvem napodobovali svou hudební ikonu.

Kvůli dokumentu zažalovali nedávno HBO správci Jacksonovy pozůstalosti. Film podle nich porušuje smlouvu HBO s organizátory Jacksonových koncertů z počátku 90. let, v níž se televizní společnost zavázala, že nikdy nebude zpěváka kompromitovat. Žaloba odhaduje způsobenou škodu na více než 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun).

Zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili už po roce 2009, kdy Jackson zemřel ve věku 50 let v důsledku předávkování silným anestetikem, které používal jako uspávací prostředek.

Čtěte také: Písničky Michaela Jacksona zakázala kvůli podezření z pedofilie i rádia na Novém Zélandu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.