Babišovy řeči o trestním stíhání na objednávku nebyly trestným činem, rozhodl státní zástupce

Babišovy výroky

Babišovy řeči o trestním stíhání na objednávku nebyly trestným činem, rozhodl státní zástupceNové 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Před rokem pobouřil premiér Andrej Babiš (ANO) výrokem, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání. Řekl to před poslanci, když rozhodovali o jeho vydání policii kvůli vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Kvůli výroku byla na premiéra podána dvě trestní oznámení od fyzických osob. Na základě těch poté pražští žalobci Babiše vedli jako podezřelého z trestného činu šíření poplašné zprávy. Případ ale odložili s tím, že se trestný čin nestal, zjistil deník Echo24.

„Státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 věc bez dalšího opatření odložil, neboť nebylo shledáno podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Babišův výrok je dle Cimbaly potřeba hodnotit jako součást obhajoby v parlamentu. „Byť může být výrok vámi jmenované osoby vnímán jako nevhodný, matoucí či věcně nesprávný, jde o jednání, které je třeba hodnotit jako součást tzv. materiální obhajoby, tedy výkon práva garantovaného Listinou základních práv a svobod. Vámi jmenovaný v dané chvíli vystupoval primárně jako poslanec, který před plénem a zprostředkovaně rovněž před orgány činnými v trestním řízení požadujícími jeho vydání, hájil svůj postoj ve věci označované jako kauza Čapí hnízdo,“ dodal Aleš Cimbala.

Babišův výrok pochází z ledna 2018, kdy sněmovna podruhé rozhodovala, zda Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydá policii ke stíhání v dotační kauze. Faltýnkovo stíhání státní zástupce později zrušil. Andrej Babiš a někteří členové jeho rodiny trestně stíháni zůstali. Zda případ skončí u soudu, by mělo být jasné do konce dubna. Do té doby má skončit vyšetřování případu, v němž jde o padesátimilionovou unijní dotaci.

Výrok odmítli policisté i státní žalobci

„Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ uvedl v lednu 2018 tehdy premiér bez důvěry poslanců Babiš v Poslanecké sněmovně. Prohlásil také, že si jeho trestní stíhání objednala mafie. Babišovo tvrzení vzápětí řada politiků odsoudila, kritiku odmítla i Policie ČR a státní žalobci.

Babišův výrok odmítl i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Uvedl tehdy, že nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. „Má-li pan premiér nebo kterýkoliv jiný politik důvodné poznatky o tom, že postup a rozhodování orgánů činných v trestním řízení je ovlivněno či manipulováno, nechť se s nimi obrátí přímo na mě nebo na státní zastupitelství,“ uvedl Zeman.

Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by se v čerpání dotace pro Čapí hnízdo stal podvod. Trestní stíhání v kauze označuje slovy jako kampaň, účelovka a vylhaná kauza s cílem dostat ho z politiky

Kauza Čapí hnízdo není jediná, jíž premiér Babiš čelí, ačkoli jen v tomto případě je trestně stíhán. Evropská komise i české úřady řeší otázku jeho střetu zájmů. Městský úřad v Černošicích už konstatoval premiérův střet zájmů a porušení zákona o střetu zájmů, kvůli kterému mu vyměřil pokutu. Premiér totiž čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Premiér se odvolal a věc mají nyní na stole krajští úředníci ze Středních Čech.

Premiérův střet zájmů v evropském měřítku, s přesahem k evropskému finančnímu nařízení týkajícího se čerpávání dotací, řeší i Evropská komise. Její právníci už uvedli, že by český premiér kvůli vlastnictví Agrofertu mohl porušovat evropské nařízení o zákazu střetu zájmů, které od 2. srpna zakazuje politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Babiš může dál ovládat média ve svěřenském fondu, stojí v rozhodnutí Černošic

OBRAZEM: Babišův velký den. V Bílém domě s Donaldem Trumpem i Ivankou

Čeští operátoři patří k nejziskovějším v Evropě – a taky k nejdražším. Dle Babiše nepřijatelné

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články