Obhájí Malá před poslanci svou opsanou práci? Babiš jí drží palce

Obhájí Malá před poslanci svou opsanou práci? Babiš jí drží palceNOVÉ
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá Foto:

Jan Zatorsky

Domov

potíže ministryně spravedlnosti

Ladislav Šustr

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) je od svého nástupu silně kritizována za údajné plagiátorství svých diplomových prací. Podle názoru opozice nemá ve vládě co dělat. Premiér Andrej Babiš však Malou brání a nazývá vývoj posledních dní za kampaň. Ministryně spravedlnosti dnes míří před vlastní hnutí, kde bude svou pozici obhajovat na jednání poslaneckého klubu. Babiš doufá, že ji uhájí. V opačném případě by měla Malá dle jeho slov asi odstoupit. Tedy pouhé dva dny předtím, než by vláda žádala o důvěru.

Premiér Andrej Babiš sklidil kritiku za výběr ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Opozice o ní hovoří jako o nekompetentní obránkyni Babiše, která nemá české právní vzdělání. Kritika zesílila, když se na veřejnost dostaly její dvě absolventské práce. Pochyby vyvolaly některé pasáže z diplomové práce, kterou Malá zakončila studium práv na soukromé vysoké škole v Bratislavě. Shodovaly se s prací jiné studentky obhájenou na české vysoké škole. Malá se obhajovala tím, že někde zřejmě zapomněla citovat.

Některé opsané části se poté našly i v předchozí diplomové práci o mikroklimatu v králíkárnách z brněnské Mendelovy univerzity. „V té teoretické části paní ministryně opisovala. Tedy je to plagiát,“ řekla rektorka Mendelovy univerzity Danuše Neradová. S ní souhlasí i IT specialista Jan Mach z Vysoké školy ekonomické v Praze. „Je tam shoda v teoretické části, kdy dvě třetiny textu jsou doslova převzaty z práce originální,“ uvedl Jan Mach. Více o diplomové práci zde.

Své práce bude nyní obhajovat před vlastním poslaneckým klubem. Už dříve však ministryně spravedlnosti uvedla, že si za nimi stojí. „Předpokládám, že škola, na které jsem studovala, jakousi kontrolu udělala, měla jsem nějakého oponenta a ten práci uznal, že je v pořádku,“ řekla Taťána Malá.

Babiš doufá, že před poslanci své kroky obhájí. „Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo,“ řekl Andrej Babiš pro server iRozhlas.

Pokud však poslance ANO nepřesvědčí, měla by dle Babiše odstoupit. „Pokud to tak je, tak asi ano, ale já jsem s ní nemluvil a ona tvrdí, že to tak nebylo. Tak je to tvrzení proti tvrzení,“ řekl Andrej Babiš pro iRozhlas. V rozhovoru poté uvedl, že ministryni drží palce. Více čtěte zde.

Podle nedělní ankety ČT  ale poslanci ANO neplánují ministryni dělat potíže. Výrazná většina z dotázaných uvedla, že nebudou žádat po Taťáně Malé vysvětlení.

Foto:

Printscreen ČT

Případné odstoupení by bylo vítězstvím opozice. „Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala i svoji první diplomovou práci. Člověk, který postavil své vzdělání na kopírování práce druhých, nemá ve vládě co dělat. Potvrzují se naše slova o tom, že Malá nemá základní předpoklady pro výkon funkce ministryně spravedlnosti,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Babišova vláda požádá o důvěru

Pokud Malá sama vládu neopustí, měl by podle Kupky vyvodit odpovědnost premiér Andrej Babiš. Malá podle Kupky snižuje důvěryhodnost vlády ještě předtím, než kabinet stihl požádat sněmovnu o důvěru. Jeho slova potvrzuje i místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch a její člen Petr Bezouška. Ti chtějí zvážit rezignaci, pokud se při usvědčení z plagiátorství nevzdá funkce. Poradní orgán vlády pak vede vždy ministr spravedlnosti, tedy sama Malá.

Celý spor ohledně prací vrcholí dva dny předtím, než požádá vláda sněmovnu o důvěru. V úterý má být podepsána koaliční smlouva mezi hnutím ANO a sociální demokracií. Ve stejný den se chystá i podpis dohody s komunisty o tolerování vlády. „Já předpokládám, že tu koaliční smlouvu s ČSSD podepíšeme v úterý. Podpisy poslanců již máme za hnutí i ČSSD a také předpokládám, že s KSČM bychom měli podepsat nějakou tu dohodu, která je jiného charakteru než s ČSSD,“ řekl Andrej Babiš.

Premiér se pak neobává, že by členka minulé vlády Karla Šlechtová nezvedla pro novou vládu ruku. „Tak podepsali to, tak logicky by to měli podpořit,“ řekl Andrej Babiš. Podle některých médií však bývalá ministryně obrany váhá. Dříve se spekulovalo také o podobném kroku od bývalých ministrů Sobotkovy vlády, tedy Lubomíra Zaorálka, Milana Chovance a Kateřiny Valachové. Koaliční smlouvu však podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky podepsali.

Pokud by však Šlechtová pro vládu nehlasovala, stále by vláda získala důvěru. V dolní komoře má hnutí ANO, sociální demokracie a komunisté většinu 108 hlasů. 

Na středečním hlasování o důvěře se chystají také protesty. Aktivisté plánují v dopoledních hodinách na Malostranském náměstí demonstraci. Stejně tak je tomu i v případě středeční demonstrace, která nese název „Neztrácíme naději! Vláda StB a komunistů nesmí získat důvěru!“. Organizátoři vyzývají účastníky k pískotu „na podporu lidí, kteří vypískali Babiše na všesokolském sletu“ a k aktivnímu přístupu k poslancům „se svědomím, aby nehlasovali pro vládu s komunisty, vedenou trestně stíhaným premiérem, který byl spolupracovníkem StB“.

„Zatlačíme na politiky ve chvíli, kdy budou hlasovat. Na demonstraci budeme živě přenášet zvuk ze sněmovny a díky tomu, že se demonstrace koná kousíček od parlamentu a my budeme reagovat na řečníky, budou náš tlak politici silně vnímat,“ věří organizátoři protestu.

Čtěte také: Demonstranti se opět chystají na Babiše. Při hlasování o důvěře budou pod okny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články